RahaGuru.ee

RahaGuru.ee

Elektri hind

sisukaart

Elektri Börsihind

Elektri börsihind on suurus, mille järgi elektrienergiat börsil kaubeldakse. Börsihind kujuneb vastavalt elektrienergia nõudlusele ja pakkumisele ning sõltub erinevatest teguritest. Peamised tegurid, mis mõjutavad elektri börsihinda, on elektri nõudlus, elektri pakkumine ja kütuse hind.

Nord Pool

Nord Pool on üks suurimaid elektribörsi Euroopas ja see hõlmab kümneid erinevaid riike, sealhulgas Eestit. Nord Pooli börsihind on megavatt-tunnis ja see kajastab elektrienergia hinnataset kogu Põhja-Euroopas. Nord Pooli börsihinna jälgimine on oluline, kuna see mõjutab otseselt Eesti elektrituru hindu.

Põhjamaade Elektribörs

Põhjamaade elektribörs on elektribörs, mis hõlmab Norrat, Rootsit, Taanit ja Soomet. Põhjamaade elektribörsil kaubeldakse elektrienergiaga megavatt-tundides ja see mõjutab otseselt Eesti elektrituru hindu. Põhjamaade elektribörsi börsihinna jälgimine on oluline, kuna see annab aimu elektrienergia hinnatasemest kogu Põhja-Euroopas.

Kui olete huvitatud elektri börsihinna kohta rohkem teada saama, siis saate jälgida börsihinda Nord Pooli ja Põhjamaade elektribörsi veebilehtedel. Elektri hulgihind ei sisalda käibemaksu ja arvestatakse kilovatt-tundidesse. Elektri hulgihind sõltub elektrituru olukorrast ja võib varieeruda päevast päeva.

Elektri Maksumus

Kilovatt-Tunni Hind

Elektri hind on üks olulisemaid faktoreid, mida tuleb arvestada, kui soovite elektrit tarbida. Elektrienergia hind kujuneb nõudluse ja pakkumise alusel ning sõltub paljudest teguritest, nagu näiteks tarbimise aeg, piirkondlikud erinevused, hooajalised muutused ja palju muud. Keskmine hind 2022. aastal oli umbes 5,5 senti/kWh, kuid hinnad võivad varieeruda sõltuvalt piirkonnast ja tarbimisest.

Elektrihind on kõige odavam öösel, kui nõudlus on madal. Kuid kui soovite elektrit tarbida päeva jooksul, võite leida mõningaid soodsaid pakkumisi ka päeva jooksul. Elektrienergia hindade võrdlemine erinevate pakkujate vahel võib aidata teil leida parima hinna.

Megavatt-Tundides

Elektrienergia hinna mõõtühik on megavatt-tund (MWh). See on elektrienergia kogus, mida tarbitakse ühe tunni jooksul. Elektrivõrgu omanikud ostavad elektrit hulgiturult, kus elektrienergia hind sõltub turuolukorrast. Hulgituru hind võib erineda tarbijatele pakutavast elektrienergia hinna kalkulatsioonist.

Elektrienergia hinna kalkulatsioon sisaldab elektrienergia hinna kõrval ka käibemaksu. Käibemaksu määr on 20% ja see lisatakse elektrienergia hinnale. Elektrivoolu maksumus arvutatakse kilovatt-tundides (kWh) ja see sõltub tarbitud elektrienergia kogusest.

Elektri Tarbimine

Elektrikulu

Elektrikulu on üks suuremaid majapidamiskulusid, mida saate mõjutada. Kui elate avatud elektriturul, siis on teil võimalus valida erinevate elektripakettide vahel, mis võimaldavad teil säästa tarbimisega seotud kulusid. Kuid isegi kui teil pole võimalust valida erinevate elektripakettide vahel, on teil võimalus mõjutada oma elektrikulu.

Elektrit Tarbida

Kui soovite säästa elektriarve tasusid, siis on oluline teada, millal on parim aeg elektrit tarbida. Üldiselt on elekter odavam öösel ja nädalavahetustel, kui nõudlus on madalam. Samuti on oluline jälgida võrgutasusid, mis võivad erineda sõltuvalt teie asukohast ja elektritarnijast.

Elektrit tarbides on oluline jälgida ka oma tarbimist. Kui teate, millised seadmed tarbivad kõige rohkem elektrit, saate teha jõupingutusi nende kasutamise vähendamiseks. Näiteks võite vältida suure energiatarbega seadmete kasutamist tipptundidel või vahetada need energiatõhusamate vastu.

Elektrihind.ee võimaldab teil võrrelda erinevate elektripakkumiste hindu, et leida parim pakkumine teie vajadustele. Samuti võite leida lisateavet elektrihinna kohta, sealhulgas börsihinna hetkeolukorra ja elektrituru üldise seisundi kohta.

Elektri Müüjad

Elektri müüjad on ettevõtted, kes pakuvad elektrienergia müügiteenust. Eestis on mitmeid elektrimüüjaid, kes pakuvad erinevaid elektripakette vastavalt kliendi vajadustele ja tarbimisharjumustele. Siin on mõned peamised elektrimüüjad Eestis:

Universaalteenus

Universaalteenus on teenus, mida pakuvad Eesti Energia ja Elektrum ning mis on mõeldud klientidele, kes ei ole valinud oma elektrimüüjat. Universaalteenuse hind on fikseeritud ja seda reguleerib Konkurentsiamet.

Üldteenus

Üldteenus on teenus, mida pakuvad elektrimüüjad inimestele, kes ei ole võimelised lepingut sõlmima või kes ei ole lepingut sõlminud. Üldteenuse hind on kõrgem kui universaalteenuse hind ning seda reguleerib samuti Konkurentsiamet.

Elektrimüüjate pakutavad elektripaketid võivad sisaldada erinevaid hindu ja tingimusi. Näiteks võib müüja pakkuda börsipaketti, mis tähendab, et hind sõltub elektribörsi hinnast. Samuti võib müüja pakkuda fikseeritud hinnaga elektrilepingut, mis tähendab, et hind on kindel ja ei muutu lepingu kehtivuse ajal.

Viimase pakkuja põhimõte tähendab seda, et elektrimüüja muutub automaatselt sinu viimaseks pakkuja, kui sa ei ole valinud uut müüjat. See tähendab, et kui sa ei ole valinud uut müüjat, siis jääb sulle automaatselt sinu senine elektrimüüja.

Kokkuvõtvalt, enne uue elektrimüüja valimist on oluline tutvuda erinevate elektripakkumistega ja võrrelda erinevate müüjate hindu ja tingimusi.

Elektri Tootmine

Elektri tootmine on protsess, kus elektrienergia toodetakse erinevatest allikatest. Eestis on elektri tootmiseks kasutatud peamiselt põlevkivi ja gaasi. Samas on viimastel aastatel suurenenud taastuvenergia kasutamine.

Põlevkivi

Põlevkivi on olnud Eesti peamine energiaallikas juba aastakümneid. Põlevkivist toodetakse elektrit kaevandades ja põletades seda elektrijaamades. Põlevkivi kasutamine on aga kaasnenud keskkonnaprobleemidega, nagu õhusaaste ja CO2 heitmed.

Gaasielektrijaamad

Gaasielektrijaamad on alternatiiviks põlevkivile. Gaasi kasutamine elektri tootmiseks on keskkonnasõbralikum, sest gaasi põletamisel tekib vähem heitmeid kui põlevkivi põletamisel. Eestis on gaasielektrijaamade ehitamine ja kasutamine aga veel piiratud.

Mõõtmine ja Arvestus

Elektri tarbimise mõõtmiseks kasutatakse elektriarvestit. Elektriarvesti mõõdab elektrit, mis läbib sinu kodus või ettevõttes paiknevat elektrisüsteemi. Elektriarvesti näidud võimaldavad sul jälgida oma elektritarbimist ja arvutada tarbitud elektri kogust.

Kaugloetav Elektriarvesti

Kaugloetav elektriarvesti on uus tehnoloogia, mis võimaldab elektriarvesti näiteid kaugelt lugeda. Kaugloetav elektriarvesti võimaldab elektrifirmal jälgida elektritarbimist reaalajas ning saata arveid täpsema tarbimisandmete põhjal.

Kaugloetav elektriarvesti näidud võetakse automaatselt ja saadetakse elektrifirma serveritesse. See tähendab, et sul ei ole vaja oma elektriarvesti näitu ise lugeda ega selle pärast muretseda. Kaugloetav elektriarvesti on mugav lahendus, mis aitab sul säästa aega ja vaeva.

Kaugloetav elektriarvesti paigaldamine võib olla tasuta või tasuline. Kui sul on vana elektriarvesti, siis võib elektrifirma pakkuda sulle tasuta kaugloetava elektriarvesti paigaldamist. Kui sul on aga juba kaugloetav elektriarvesti, siis võib paigaldamine olla tasuline. Tasu suurus sõltub elektrifirmast ja paigalduse keerukusest.

Turg ja Tarbijad

Tarbijad

Kui olete elektritarbija, siis on oluline jälgida elektrituru hetkeolukorda. Elektrihind kujuneb börsil vastavalt turu nõudlusele ja pakkumisele. Seetõttu võib hind erineda sõltuvalt kellaajast ja päevast. Näiteks võib elektrihind olla kõrgem hommikul ja õhtul, kui tarbimine on suurem.

Kui soovite hoida kokku elektriarvelt, siis on mõistlik jälgida elektrihinna graafikut ja planeerida oma tarbimine vastavalt sellele. Näiteks võite proovida kasutada elektrit siis, kui hind on madalam, näiteks öösel või hommikul vara.

Börsipakett

Kui soovite osta elektrit börsihinnaga, siis on võimalik valida börsipakett. Börsipaketi puhul kujuneb elektrihind vastavalt Eesti elektribörsi Nord Pool Spot hinnale. See tähendab, et hind võib muutuda vastavalt turuolukorrale.

Börsipakettidega saab infot nii täna kui ka homse elektrihinna kohta. Lisaks on võimalik jälgida elektrihinna graafikut, et näha, millal on kõige soodsam aeg elektritarbimiseks.

Börsipakettide valik võib erineda sõltuvalt elektrimüüja pakutavatest tingimustest. Seetõttu on mõistlik võrrelda erinevaid pakkumisi ning valida endale sobivaim. Lisaks on võimalik saada infot ka Läti ja Soome elektrihinna kohta, et võrrelda hindu erinevate turgude vahel.