RahaGuru.ee

RahaGuru.ee

Krediitkaart

sisukaart

Krediitkaart on pangakaart, mida saab kasutada ostude eest tasumiseks. Krediitkaardil on kindel limiit, mille piires saate oste sooritada. Krediitkaardi kasutamisel tuleb tasuda kasutatud krediidisumma eest kokkulepitud kuupäeval. Krediitkaardi kasutamine võimaldab teil teha oste, mida te muidu ei saaks endale lubada.

Krediitkaardid on saadaval erinevate limiitidega ning erinevate lisavõimalustega. Näiteks võib krediitkaardil olla võimalus teenida boonuseid või koguda punkte, mida saab hiljem kasutada erinevate soodustuste jaoks. Mõned krediitkaardid pakuvad ka kindlustuse võimalusi, näiteks reisikindlustus või ostukindlustus.

Krediitkaardi kasutamine võib olla kasulik, kuid see nõuab ka vastutustundlikku finantskäitumist. Krediitkaardi kasutamisel tuleb jälgida oma kulutusi ning tagada, et krediitkaardi kasutamine ei vii teid püsivasse võlgadesse. Samuti tuleb jälgida krediitkaardi tasusid ja intressimäärasid, et vältida liigset kulutamist.

Krediitkaardi Liigid

Krediitkaardid on finantsvahend, mis võimaldab teil teha oste, kasutada teenuseid ja võtta välja sularaha. Krediitkaardid jagunevad laias laastus püsimaksega ja tagasimaksega krediitkaartideks. Selles jaotises uurime erinevaid krediitkaardi liike ja nende omadusi.

Püsimaksega Krediitkaart

Püsimaksega krediitkaart on krediitkaart, kus teil on igakuiselt kindel makse, mis tuleb teha, olenemata teie kulutuste suurusest. See tähendab, et teil on kindel maksegraafik, mis aitab teil oma kulutusi paremini planeerida. Püsimaksega krediitkaardid sobivad inimestele, kes soovivad oma kulutusi paremini kontrollida.

Tagasimaksega Krediitkaart

Tagasimaksega krediitkaart on krediitkaart, kus teie kulutuste suurus määrab teie makse suuruse. See tähendab, et kui teete rohkem oste, siis on teie makse suurem ja vastupidi. Tagasimaksega krediitkaardid sobivad inimestele, kes soovivad oma kulutusi paindlikult kontrollida.

ISIC Mastercard Tudengikaart

ISIC Mastercard Tudengikaart on krediitkaart, mis on mõeldud spetsiaalselt üliõpilastele. See kaart pakub palju erinevaid soodustusi ja allahindlusi, mis on mõeldud üliõpilastele. ISIC Mastercard Tudengikaart sobib inimestele, kes soovivad oma kulutusi paremini kontrollida ja samal ajal ka erinevaid soodustusi saada.

Deebetkaart Pluss

Deebetkaart Pluss on krediitkaart, mis on seotud teie pangakontoga. Teie kulutused võetakse otse teie pangakontolt maha. Deebetkaart Pluss sobib inimestele, kes soovivad oma kulutusi paremini kontrollida ja samal ajal ka oma pangakontot hallata.

Automaadikaart

Automaadikaart on krediitkaart, mida saab kasutada ainult sularahaautomaatides. See kaart sobib inimestele, kes soovivad oma kulutusi paremini kontrollida ja samal ajal ka sularaha välja võtta.

Krediitkaardi Kasutamine

Krediitkaardi kasutamine on mugav viis oma igapäevaste kulutuste tegemiseks. Krediitkaardiga saate teha oste, väljavõtteid sularahaautomaatidest ja makseid internetis. Siin on mõned olulised aspektid, mida tuleks krediitkaardi kasutamisel arvesse võtta.

Ostud

Krediitkaardiga saate teha oste nii Eestis kui ka välismaal. Krediitkaardi kasutamine on lihtne ja mugav ning teie ostud on automaatselt kindlustatud. Kui soovite teha suuremaid oste, siis veenduge, et teil oleks piisavalt krediiti oma krediitkaardil. Krediitkaardi limiit sõltub teie sissetulekust ja krediidiajaloost.

Internetiostud

Krediitkaardiga saate teha turvalisi oste internetis. Enne ostu sooritamist veenduge, et teie krediitkaardiga seotud andmed oleksid kaitstud. Kontrollige, kas veebileht, kust soovite osta, on turvaline ja kasutab krüpteeritud ühendust. Kui olete ostu sooritanud, kontrollige, kas teie krediitkaardilt on võetud õige summa.

Sularaha Väljavõtmine

Krediitkaardiga saate välja võtta sularaha sularahaautomaatidest. Kui soovite välja võtta suurema summa, siis veenduge, et teil oleks piisavalt krediiti oma krediitkaardil. Sularaha väljavõtmisel tuleb arvestada teenustasuga, mis võib erineda sõltuvalt sularahaautomaadi asukohast.

Välisvaluuta

Kui reisite välismaale, siis krediitkaardiga saate teha oste välisvaluutas. Krediitkaardi kasutamine välisvaluutas on mugav ja turvaline. Siiski tuleb arvestada valuutavahetuse teenustasuga, mis võib erineda sõltuvalt kaardi väljastanud pangast.

Garmin Pay

Garmin Pay on mobiilne makselahendus, mis võimaldab teil teha oste oma Garmin nutikella või spordikella abil. Kui teil on krediitkaart, mis toetab Garmin Payd, saate oma krediitkaardiga maksta kiiresti ja mugavalt.

Apple Pay

Apple Pay on mobiilne makselahendus, mis võimaldab teil teha oste oma Apple seadme abil. Kui teil on krediitkaart, mis toetab Apple Payd, saate oma krediitkaardiga maksta kiiresti ja mugavalt.

Laenu- Ja Liisingumaksed

Krediitkaardiga saate teha ka laenu- ja liisingumakseid. Enne makse sooritamist veenduge, et olete tutvunud laenu- või liisingulepinguga ning mõistate kõiki maksega seotud tingimusi. Krediitkaardiga makstes tuleb arvestada teenustasuga, mis võib erineda sõltuvalt kaardi väljastanud pangast.

Krediitkaardi Limiidid

Krediidilimiit

Krediidilimiit on summa, mille ulatuses saad krediitkaardiga oste teha või raha välja võtta. Krediidilimiit sõltub sinu sissetulekutest ja varasemast maksekäitumisest. Krediidilimiit võib olla fikseeritud summa või sõltuda sinu sissetulekutest. Krediidilimiidi suurus on määratud krediitkaardi väljastaja poolt ning seda saab muuta vastavalt sinu maksekäitumisele. Krediidilimiidi suurendamiseks tuleb tavaliselt esitada uus taotlus.

Kasutuslimiidid

Kasutuslimiit on summa, mille ulatuses saad krediitkaardiga teha oste ja raha välja võtta kindla perioodi jooksul. Kasutuslimiit on krediidilimiidi osa ja selle suurus sõltub sinu krediidilimiidist. Kasutuslimiidi suurus määratakse vastavalt sinu maksekäitumisele ja sissetulekutele. Kasutuslimiit uueneb tavaliselt iga kuu või vastavalt kokkuleppele krediitkaardi väljastajaga.

Limiidikonto

Limiidikonto on krediitkaardi kontol olev summa, mida saab kasutada krediitkaardiga ostude tegemiseks või raha välja võtmiseks. Limiidikonto suurus sõltub sinu krediidilimiidist ja kasutuslimiidist. Limiidikonto kajastab sinu krediitkaardi väljastaja poolt sulle antud krediiti. Limiidikonto suurus uueneb tavaliselt iga kuu vastavalt sinu maksekäitumisele. Limiidikonto saldot on võimalik jälgida krediitkaardi väljastaja veebipangas või mobiilirakenduses.

Krediitkaardi Tagasimakse

Krediitkaardi tagasimakse on oluline osa krediitkaardi kasutamisest. See aitab vältida krediitkaardi võlgnevuste kuhjumist ning tagab, et krediitkaardi kasutamine on jätkusuutlik. Krediitkaardi tagasimakse võib olla vaba, määratud või ennetähtaegne.

Tagasimaksmine

Tagasimaksmine on protsess, mille käigus maksate krediitkaardi kasutamise eest tasu. See tasu võib sisaldada intressi, tasusid ja muid kulusid. Krediitkaardi tagasimaksmine on oluline, kuna see aitab vältida võlgnevuste kuhjumist ja hoiab teie krediitkaardi kasutamise jätkusuutlikuna.

Vaba Tagasimakse

Vaba tagasimakse võimaldab teil valida, kui palju soovite tagasi maksta. See võimaldab teil kohandada oma tagasimakseid vastavalt oma finantsvõimalustele. Vaba tagasimakse võib olla kasulik, kui soovite krediitkaardi kasutamist paindlikumaks muuta. Kuid pidage meeles, et mida vähem tagasi maksate, seda kauem kulub teie krediitkaardi võlgnevuste tasumiseks.

Määratud Tagasimakse

Määratud tagasimakse võimaldab teil määrata kindla summa, mida soovite iga kuu tagasi maksta. See võimaldab teil kohandada oma tagasimakseid vastavalt oma eelarvele ja tagab, et teie krediitkaardi võlgnevused tasutakse õigeaegselt. Määratud tagasimakse võib olla kasulik, kui soovite oma krediitkaardi kasutamist paremini kontrollida.

Ennetähtaegne Tagasimaksmine

Ennetähtaegne tagasimaksmine võimaldab teil tagasi maksta rohkem kui nõutud summa. See võib olla kasulik, kui soovite vähendada oma võlgnevusi kiiremini või säästa raha intresside ja tasude arvelt. Ennetähtaegne tagasimaksmine võib aidata teil oma krediitkaardi võlgnevuste tasumist kiirendada ja vähendada oma krediitkaardi kasutamise kulusid.

Krediitkaardi Intressid

Intress

Krediitkaardi intress on rahasumma, mida peate maksma tagasi laenuandjale lisaks laenatud summale. Intressimäär sõltub krediitkaardi tüübist ja kliendi krediidivõimekusest. Krediitkaardi kasutamine on tasuline teenus, kuna intressi makstakse kogu kasutatud krediidi eest.

Intressimäär

Krediitkaardi intressimäär on protsentuaalne summa, mida peate maksma tagasi laenuandjale. Intressimäär sõltub krediitkaardi tüübist ja kliendi krediidivõimekusest. Kõrgema krediidivõimekusega klientidel on tavaliselt madalam intressimäär. Krediitkaardi intressimäär võib olla fikseeritud või muutuv. Fikseeritud intressimäär tähendab, et intressimäär ei muutu kogu krediidi tagasimaksmise perioodi jooksul. Muutuv intressimäär tähendab, et intressimäär võib muutuda vastavalt turuolukorrale.

Intressivaba Periood

Krediitkaardi intressivaba periood on aeg, mille jooksul saate kasutada krediiti ilma intressita. Intressivaba periood võib olla kuni 40 päeva. Intressivaba perioodi pikkus sõltub krediitkaardi tüübist. Kui te ei maksa kasutatud krediiti tagasi intressivaba perioodi jooksul, siis hakkab intress kogunema alates esimesest päevast pärast intressivaba perioodi lõppu.

Krediitkaardi Kindlustus

Krediitkaardi kindlustus on oluline lisavõimalus, mis aitab kaitsta Sinu rahalist seisu ootamatute sündmuste korral. Paljud krediitkaardid pakuvad erinevaid kindlustusvõimalusi, mis võivad olla väga kasulikud.

Reisikindlustus

Reisikindlustus on krediitkaardi kindlustuse üks levinumaid vorme. See kindlustus kaitseb Sind ootamatute sündmuste eest reisil, nagu haigestumine, vigastus või pagasi kadumine. Kui oled krediitkaardi omanik ja kasutad seda reisimiseks, siis on Sul tõenäoliselt juba olemas reisikindlustus. Enne reisile minekut tasub kindlasti tutvuda kindlustustingimustega, et teada saada, millised sündmused on kaetud ja kuidas kindlustus jõustub.

Ostukindlustus

Ostukindlustus on kindlustus, mis kaitseb Sinu ostetud kaupu ootamatute sündmuste eest, nagu vargus või kahjustus. Kui ostad krediitkaardiga kaupa, siis võib Sul olla juba ostukindlustus. Enne ostu sooritamist tasub kindlasti tutvuda kindlustustingimustega, et teada saada, millised sündmused on kaetud ja kuidas kindlustus jõustub.

Rendiauto Kaskokindlustus

Kui rendid auto, siis võib olla kasulik võtta rendiauto kaskokindlustus. See kindlustus kaitseb Sind auto kahjustuste eest, kui juhtud õnnetusse või kui auto varastatakse. Kui rendid auto krediitkaardiga, siis võib Sul olla juba rendiauto kaskokindlustus. Enne rendilepingu sõlmimist tasub kindlasti tutvuda kindlustustingimustega, et teada saada, millised sündmused on kaetud ja kuidas kindlustus jõustub.

Vastutuskindlustus

Vastutuskindlustus on kindlustus, mis kaitseb Sind, kui oled vastutav kellegi teise kahju eest. Näiteks kui juhtud õnnetusse ja keegi saab vigastada, siis vastutuskindlustus kaitseb Sind nõuete eest, mis võivad Sulle esitada. Kui Sul on krediitkaart, siis võib Sul olla juba vastutuskindlustus. Enne kindlustuse ostmist tasub kindlasti tutvuda kindlustustingimustega, et teada saada, millised sündmused on kaetud ja kuidas kindlustus jõustub.

Õigusabi

Õigusabi on kindlustus, mis kaitseb Sind õigusprobleemide eest. Kui Sul tekib vajadus õigusabi järele, siis õigusabi kindlustus aitab katta õigusnõustamise ja kohtukulude kulusid. Kui Sul on krediitkaart, siis võib Sul olla juba õigusabi kindlustus. Enne kindlustuse ostmist tasub kindlasti tutvuda kindlustustingimustega, et teada saada, millised sündmused on kaetud ja kuidas kindlustus jõustub.

Kautsjon

Kautsjon on kindlustus, mida võib vaja minna, kui oled vahistatud või kui Sulle esitatakse süüdistus. Kautsjon kindlustus aitab katta vajaliku summa, et saaksid vabaks lasta. Kui Sul on krediitkaart, siis võib Sul olla juba kautsjon kind

Krediitkaardi Teenustasud Ja Kulud

Teenustasu

Krediitkaardi teenustasud võivad erineda sõltuvalt kaardist ja pakkujast. Enne krediitkaardi taotlemist on oluline tutvuda teenustasude ja tingimustega. Teenustasud võivad hõlmata erinevaid teenuseid, nagu laenulimiidi kinnitamine, krediidilimiidi kinnitamine, lisakaardi kuutasu ja püsimaksega krediitkaardi intress.

SEB ja Swedbank pakuvad krediitkaarte, mille teenustasud on leitavad nende veebilehtedelt. Näiteks SEB püsimaksega krediitkaardi teenustasud sisaldavad laenulimiidi kinnitamist, krediidilimiidi kinnitamist, püsimaksega krediitkaardi intressi ja tagatishoiuse intressi.

Kulud

Krediitkaardi kulud võivad erineda sõltuvalt kaardist ja pakkujast. Krediitkaardi kasutamisega kaasnevad kulud, nagu intress, viivis ja lisakaardi kuutasu. Kui krediitkaardi kasutamine ületab laenulimiiti, võidakse rakendada ka ületamistasu.

LHV erakliendi krediitkaardi kulud sisaldavad intressi ja krediitkaardi kuutasu. Intress sõltub kliendi krediidivõimekusest ja intressivaba periood on kuni 40 päeva. Krediitkaardi kuutasu kehtib alates 26. eluaastast kuni 65. eluaastani.

Viivis

Kui krediitkaardi kasutamisel ei tasuta õigeaegselt tagasi võetud summat, võidakse rakendada viivist. Viivis võib olla fikseeritud summa või protsent laenujäägist. Viivis võib oluliselt suurendada krediitkaardi kasutamisega seotud kulusid.

Lisakaardi Kuutasu

Kui soovite krediitkaardi kasutada mitme inimese jaoks, võite taotleda lisakaarti. Lisakaardi kasutamisel võidakse rakendada lisakaardi kuutasu. Näiteks SEB Gold-krediitkaardi lisakaardi kuutasu on 1 euro kuus.

Krediitkaardi Turvalisus

Krediitkaartide kasutamisel on oluline tagada nende turvalisus. Siin on mõned olulised aspektid, mida peaksid teadma, et hoida oma krediitkaardi andmeid turvalisena.

Pin-Kood

Krediitkaardi kasutamisel on oluline hoida oma pin-kood turvalisena. Pin-kood on neljakohaline number, mida kasutatakse kaardi kasutamiseks automaatsetes sularahaautomaatides ja kaardimaksete tegemiseks kauplustes. Selleks, et tagada oma pin-koodi turvalisus, tuleks järgida järgmisi juhiseid:

  • Ära jaga oma pin-koodi kellelegi teisele, isegi mitte oma perele või sõpradele.
  • Ära kirjuta oma pin-koodi kaardile või kuhugi mujale, kus see võib sattuda võõraste inimeste kätte.
  • Ära kasuta lihtsaid kombinatsioone nagu 1234 või 0000.
  • Ära sisesta oma pin-koodi avalikes kohtades, kus võivad olla ka teised inimesed.

Tagatisraha

Krediitkaardi taotlemisel võib nõuda tagatisraha. Tagatisraha on raha, mida sa pead hoiustama krediitkaardi kasutamiseks. See tagab, et krediitkaardi väljastaja saab tagasi oma raha, kui sa ei suuda oma võlga tasuda. Tagatisraha suurus sõltub krediitkaardi limiidist.

Kui sa soovid taotleda krediitkaarti, kus on tagatisraha nõue, siis peaksid järgima järgmisi juhiseid:

  • Kontrolli, kas tagatisraha on vajalik ja kui suur see on.
  • Veendu, et sul on piisavalt raha tagatisraha jaoks.
  • Tee kindlaks, kuidas tagatisraha tagastatakse, kui sa enam krediitkaarti ei kasuta.

Krediitkaardi Võrdlus

Krediitkaartide võrdlemine võib olla keeruline ülesanne, kuna erinevad pangad pakuvad erinevaid võimalusi ja tingimusi. Siin on mõned olulised faktorid, mida peaksid kaaluma, kui valid endale sobivaima krediitkaardi.

Intressimäär

Intressimäär on üks peamisi faktoreid, mida peaksid krediitkaarti valides arvestama. Kõige madalama intressimääraga krediitkaart ei pruugi olla alati parim valik, sest võib-olla on kaardi kasutamisel teisi lisakulusid. Seetõttu peaksid kaaluma kaardiga seotud kõiki kulusid, mitte ainult intressimäära.

Krediitkaardi tüüp

Krediitkaardid võivad olla erinevat tüüpi, nagu näiteks preemiate, tasuta lennu- või hotellimajutuse teenuste pakkumine. Kui reisid sageli, võib olla mõistlik valida krediitkaart, mis pakub reisijatele erinevaid soodustusi. Kui aga kasutad krediitkaarti igapäevaste ostude jaoks, võib olla mõistlik valida krediitkaart, mis pakub raha tagasi teenimise võimalust.

Krediitkaardi lisateenused

Paljud pangad pakuvad krediitkaartidega kaasnevaid lisateenuseid, nagu näiteks kindlustus, tasuta lennu- või hotellimajutuse teenused, reisikindlustus jne. Kui plaanid kasutada krediitkaarti reisimiseks, võib olla mõistlik valida krediitkaart, mis pakub reisikindlustust. Lisateenused võivad olla kasulikud, kuid tuleb arvestada, et nende teenuste eest võib olla vaja lisatasu maksta.

Krediitkaardi kulud

Lisaks intressimääradele ja lisateenustele tuleb arvestada ka krediitkaardi kasutamisega seotud kulusid. Mõned krediitkaardid võivad nõuda aastatasu või kuutasu maksmist. Lisaks võivad krediitkaardid nõuda lisatasusid, kui kasutad kaarti välismaal või teed sularaha väljavõtteid. Seetõttu on oluline uurida kõiki krediitkaardi kasutamisega seotud kulusid enne kaardi valimist.