Kui otsite laenu, on oluline teada, millised laenud on turul saadaval ja milline neist sobib teie vajadustele kõige paremini. Siin on ülevaade erinevatest laenutüüpidest, mida võite kaaluda.
Väikelaen
Väikelaen on tagatiseta laen, mida saab kasutada erinevateks eesmärkideks, nagu reisimine, remont või ootamatute kulude katmine. Laenusummad ulatuvad tavaliselt kuni 10 000 euroni ja tagasimaksetähtajad on 1 kuni 5 aastat. Väikelaenude intressimäärad on tavaliselt madalamad kui kiirlaenudel, kuid kõrgemad kui kodulaenudel.
Autolaen
Autolaen on spetsiaalselt loodud autode ostmiseks ja selle tagatiseks on auto ise. Laenusummad ulatuvad tavaliselt kuni 25 000 euroni ja tagasimaksetähtajad on 1 kuni 7 aastat. Autolaenudel on tavaliselt madalamad intressimäärad kui kiirlaenudel või väikelaenudel, kuid kõrgemad kui kodulaenudel.
Kiirlaen
Kiirlaen on lühiajaline laen, mida saab taotleda kiiresti ja lihtsalt. Laenusummad ulatuvad tavaliselt kuni 1000 euroni ja tagasimaksetähtajad on lühikesed, tavaliselt 1 kuni 3 kuud. Kiirlaenudel on tavaliselt kõrgemad intressimäärad kui teistel laenutüüpidel ning nende kasutamine võib olla riskantne, kuna võib tekkida võlgnevuste lõks.
Ärilaen
Ärilaen on spetsiaalselt ettevõtetele mõeldud laenutoode, mida pakuvad nii pangad kui ka alternatiivsed laenuandjad. Kui otsite oma ettevõtte jaoks sobivat rahastamisvõimalust, siis ärilaen võib olla teile sobiv lahendus.
Tarbimislaen
Tarbimislaen on laen, mida saab kasutada erinevateks vajadusteks, nagu kodumasinate ostmine, reisimine või muud kulud. Laenusummad ulatuvad tavaliselt kuni 10 000 euroni ja tagasimaksetähtajad on 1 kuni 5 aastat. Tarbimislaenudel on tavaliselt madalamad intressimäärad kui kiirlaenudel, kuid kõrgemad kui kodulaenudel.
Kodulaen
Kodulaen on laen, mida saab kasutada kodu ostmiseks või renoveerimiseks. Laenusummad ulatuvad tavaliselt kuni 300 000 euroni ja tagasimaksetähtajad on 1 kuni 30 aastat. Kodulaenudel on tavaliselt madalamad intressimäärad kui teistel laenutüüpidel, kuid need nõuavad tavaliselt tagatist, näiteks kinnisvara.
Tagatiseta laen
Tagatiseta laen on laen, mida saab taotleda ilma tagatiseta. Laenusummad ulatuvad tavaliselt kuni 10 000 euroni ja tagasimaksetähtajad on 1 kuni 5 aastat. Tagatiseta laenudel on tavaliselt kõrgemad intressimäärad kui kodulaenudel, kuid madalamad kui kiirlaenudel.
Laenulimiit
Laenulimiit on krediitkaardi sarnane laen, mida saab kasutada vastavalt vajadusele. Laenusummad ulatuvad tavaliselt kuni 5000 euroni ja tagasimaksetähtajad on paindlikud. Laenulimiitidel on tavaliselt kõrgemad intressimäärad kui teistel laenutüüpidel.
Laenutingimused
Kui soovite võtta laenu, on oluline tutvuda laenutingimustega, et teaksite täpselt, millised on laenu tagasimaksmise tingimused. Laenutingimused võivad erineda sõltuvalt laenuandjast ja laenutüübist. Siin on mõned olulised laenutingimused, mida peaksite enne laenu võtmist teadma:
Laenusumma
Laenusumma on summa, mida soovite laenata. Laenusumma võib varieeruda sõltuvalt laenuandjast ja laenutüübist. Enne laenu võtmist peate otsustama, kui palju raha vajate ja kui palju suudate tagasi maksta.
Intressimäär
Intressimäär on summa, mida laenuandja võtab laenu kasutamise eest. Intressimäär võib varieeruda sõltuvalt laenuandjast ja laenutüübist. Enne laenu võtmist peaksite uurima erinevaid laenuandjaid, et leida madalaim intressimäär.
Tagatis
Tagatis on vara, mida kasutatakse laenu tagasimaksmise tagamiseks. Mõned laenud nõuavad tagatist, samas kui teised laenud on tagatiseta. Tagatis võib olla kinnisvara, auto või muu vara.
Laenuperiood
Laenuperiood on aeg, mille jooksul peate laenu tagasi maksma. Laenuperiood võib varieeruda sõltuvalt laenuandjast ja laenutüübist. Enne laenu võtmist peaksite kindlaks määrama, kui kaua kulub laenu tagasimaksmiseks.
Krediidi kulukuse määr
Krediidi kulukuse määr on kogusumma, mida peate laenu tagasi makstes maksma. Krediidi kulukuse määr võib varieeruda sõltuvalt laenuandjast ja laenutüübist. Enne laenu võtmist peaksite uurima erinevaid laenuandjaid, et leida madalaim krediidi kulukuse määr.
Laenuandjad
Kui otsid laenu, siis on laenuandjad need, kellelt saad laenu võtta. Eestis on palju erinevaid laenuandjaid, kelle hulgas on nii suuri ettevõtteid kui ka väiksemaid laenupakkujaid. Selles jaotises vaatleme mõningaid Eesti populaarsemaid laenuandjaid ning nende laenutoodete eripärasid.
Inbank
Inbank on Eesti laenuandja, mis pakub laene nii eraisikutele kui ka ettevõtetele. Inbanki laenutoodete hulka kuuluvad näiteks väikelaen, autolaen ja kodulaen. Laenud on saadaval nii tagatisega kui ka tagatiseta ning intressimäärad on konkurentsivõimelised.
Coop Pank
Coop Pank on Eesti pangandusettevõte, mis pakub erinevaid finantsteenuseid, sealhulgas laene. Coop Panga laenutoodete hulka kuuluvad näiteks väikelaen, kodulaen ja autolaen. Laenud on saadaval nii tagatisega kui ka tagatiseta ning intressimäärad on konkurentsivõimelised.
Bigbank
Bigbank on rahvusvaheline laenuandja, mis tegutseb ka Eestis. Bigbanki laenutoodete hulka kuuluvad näiteks väikelaen, tarbimislaen ja autolaen. Laenud on saadaval nii tagatisega kui ka tagatiseta ning intressimäärad on konkurentsivõimelised.
Omaraha
Omaraha on Eesti laenuandja, mis pakub tagatiseta laene eraisikutele. Laenud on saadaval summas kuni 10 000 eurot ning intressimäärad on konkurentsivõimelised.
Laen.ee
Laen.ee on Eesti laenuandja, mis pakub erinevaid laenutoodeteid, sealhulgas väikelaenu ja autolaenu. Laenud on saadaval nii tagatisega kui ka tagatiseta ning intressimäärad on konkurentsivõimelised.
TF Bank
TF Bank on rahvusvaheline laenuandja, mis tegutseb ka Eestis. TF Banki laenutoodete hulka kuuluvad näiteks väikelaen, tarbimislaen ja autolaen. Laenud on saadaval nii tagatisega kui ka tagatiseta ning intressimäärad on konkurentsivõimelised.
Credit24
Credit24 on Eesti laenuandja, mis pakub erinevaid laenutoodeteid, sealhulgas väikelaenu ja tarbimislaenu. Laenud on saadaval nii tagatisega kui ka tagatiseta ning intressimäärad on konkurentsivõimelised.
Ferratum
Ferratum on rahvusvaheline laenuandja, mis tegutseb ka Eestis. Ferratumi laenutoodete hulka kuuluvad näiteks kiirlaen ja väikelaen. Laenud on saadaval nii tagatisega kui ka tagatiseta ning intressimäärad on konkurentsivõimelised.
Creditea
Creditea on uus Eesti laenuandja, mis pakub erinevaid laenutoodeteid, sealhulgas väikelaenu ja tarbimislaenu. Laenud on saadaval nii tagatisega kui ka tagatiseta ning intressimäärad on konkurentsivõimelised.
Bondora
Bondora on rahvusvaheline laenuandja, mis tegutseb ka Eestis. Bondora pakub erinevaid laenutoodeteid, sealhulgas väikelaenu ja tarbimislaenu. Laenud on saadaval nii tagatisega kui ka tagatiseta ning intressimäärad
Laenutaotlus
Kui olete otsustanud laenu võtta, tuleb teil esitada laenutaotlus. Laenutaotluse esitamine on üldjuhul võimalik internetis, kuid mõnel juhul võib olla vajalik esitada taotlus ka paberil.
Enne laenutaotluse esitamist on soovitatav võrrelda erinevaid laenuvõimalusi ning leida endale sobivaim laenupakkumine. Laenuvõimalusi on mitmeid, näiteks kiirlaen, väikelaen, ärilaen, laenud kinnisvara tagatisel, autolaen, tarbimislaen ja krediitkonto. Võrrelda saab nii intressimäärasid kui ka laenu tingimusi.
Laenutaotluse esitamisel tuleb täita ankeet, kus tuleb märkida oma isiklikud andmed, laenusumma, tagasimakseperiood ja muud vajalikud andmed. Lisaks tuleb esitada ka dokumendid, mis tõendavad teie sissetulekut ja maksevõimet.
Laenu taotlemine võib võtta aega ning laenu saamine sõltub paljudest teguritest, nagu näiteks teie krediidiajalugu ja maksevõime. Pärast laenutaotluse esitamist saate tavaliselt laenupakkumise, mis sisaldab laenu tingimusi ja intressimäärasid. Enne laenupakkumise vastuvõtmist on soovitatav tutvuda hoolikalt laenu tingimustega ning veenduda, et need sobivad teile.
Laenupakkumiste võrdlemiseks on soovitatav tutvuda ka oma pangakonto väljavõttega ning hinnata oma rahalisi võimalusi. Konto väljavõte annab ülevaate teie sissetulekutest ja kuludest ning aitab teil hinnata, kas laenuvõtmine on teie jaoks mõistlik lahendus.
Laenu Tagasimaksmine
Kui oled laenu võtnud, on väga oluline tagada selle õigeaegne tagasimaksmine. Laenu tagasimaksmise periood võib olla erinev, olenevalt laenuandjast ja laenutüübist. Enne laenu võtmist tutvu kindlasti laenulepinguga ning veendu, et oled aru saanud kõigist laenu tagasimaksmisega seotud tingimustest.
Tagasimakseperioodi pikkus sõltub laenulepingust ning võib varieeruda paarist kuust kuni mitme aastani. Laenu tagasimaksmine võib toimuda erinevatel viisidel, näiteks annuiteetgraafiku alusel või võrdsete põhiosa tagasimaksetega. Annuiteetgraafiku korral on igakuine laenumakse ühesuurune ning sisaldab nii intressi kui ka põhiosa. Võrdsete põhiosa tagasimaksete korral on igakuine laenumakse algselt suurem, kuid põhiosa tagasimakse osakaal suureneb iga järgneva maksega.
Kui sul tekib maksehäire ning sa ei suuda laenumakseid õigeaegselt tasuda, võta kindlasti ühendust laenuandjaga. Enamik laenuandjaid on valmis leidma lahenduse, mis sobib mõlemale poolele ning aitab vältida võlgnevuse kasvamist. Kui laenumakseid ei suudeta pikema aja jooksul tasuda, võib see kaasa tuua võlgnevuse ning võimaliku maksehäire registreerimise.
Kui oled võtnud mitu laenu ning soovid neid ühendada ning üheks suuremaks laenuks refinantseerida, võib see olla hea võimalus vähendada igakuiseid laenumakseid ning kokku hoida intressikuludelt. Refinantseerimise korral võetakse uus laen, millega tasutakse kõik varasemad laenud ning tekib üks suurem laen uue tagasimaksegraafikuga. Enne refinantseerimise otsustamist tutvu kindlasti uue laenulepinguga ning veendu, et oled aru saanud kõigist tingimustest.
Krediidi ja Laenu Kontroll
Kui soovid võtta laenu, siis on oluline teada, et laenuandjad teostavad krediidikontrolli, et veenduda sinu krediidivõimekuses. Krediidikontrolli käigus hinnatakse sinu finantsseisundit, et teha kindlaks, kas oled võimeline laenu tagasi maksma. Laenuandjad kasutavad selleks erinevaid meetodeid, sealhulgas maksehäirete kontrollimist ja krediidiskoori hindamist.
Krediidiskoor on number, mis näitab sinu krediidivõimekust. Mida kõrgem on sinu krediidiskoor, seda paremad on sinu laenutingimused. Krediidiskoori hindamisel arvestatakse mitmeid tegureid, sealhulgas makseajaloo pikkust, maksehäirete esinemist ja krediidikonto käitumist.
Krediidikonto on konto, kuhu kantakse kõik sinu krediitkaardi- ja laenumaksed. Krediidikonto käitumine on oluline tegur krediidiskoori hindamisel. Kui sul on krediidikonto ja sa maksad arved alati õigeaegselt, siis tõuseb sinu krediidiskoor.
Krediidikulukuse määr (KKM) on protsentuaalne näitaja, mis näitab laenu maksumust aastas. KKM arvutamisel arvestatakse laenuintressi ja kõiki muid laenukulusid, sealhulgas lepingutasusid ja teenustasusid. KKM võib varieeruda erinevate laenuandjate vahel ja sõltuda ka laenusummast.
Maksimaalne krediidikulukuse määr on 50%, mis on kehtestatud Finantsinspektsiooni poolt. See tähendab, et laenuandja ei tohi pakkuda laenu, mille krediidikulukuse määr on üle 50%. Samuti on laenuandjatel kohustus teostada krediidikontrolli, et tagada, et laenuvõtja on võimeline laenu tagasi maksma.
Erinevad Laenutüübid
Kui otsite laenu, on oluline teada, millised laenutüübid on olemas, et valida endale sobivaim. Siin on mõned levinumad laenutüübid.
Väikelaenud
Väikelaenud on lühiajalised laenud, mis on mõeldud väiksemate kulutuste katmiseks. Laenusummad võivad ulatuda mõnest sajast eurost kuni mõne tuhande euroni. Väikelaenud on tavaliselt lühiajalised ja neid tuleb tagasi maksta mõne kuu jooksul. Väikelaenud võivad olla kas tagatiseta või tagatisega.
Kiirlaenud
Kiirlaenud on lühiajalised laenud, mida saab taotleda internetis või SMS-i teel. Kiirlaenud on mõeldud kiireks rahaliseks abiks, kui vajate raha kiiresti. Laenusummad võivad ulatuda mõnest sajast eurost kuni mõne tuhande euroni. Kiirlaenud on tavaliselt tagatiseta ja neid tuleb tagasi maksta mõne nädala jooksul.
Tarbimislaenud
Tarbimislaenud on mõeldud suuremate kulutuste katmiseks, nagu näiteks auto või kodu remont, reisimine või muud suuremad ostud. Laenusummad võivad ulatuda mõnest tuhandest eurost kuni mitme kümne tuhande euroni. Tarbimislaenud on tavaliselt pikemaajalised ja neid tuleb tagasi maksta mitme aasta jooksul. Tarbimislaenud võivad olla kas tagatisega või tagatiseta.
Laenuleping
Laenuleping on dokument, mis sätestab laenuandja ja laenusaaja vahelised tingimused. Laenulepingus määratakse kindlaks laenusumma, intressimäär, tagasimakse tähtajad ja muud olulised tingimused. Laenuleping on oluline dokument, mis tagab, et mõlemad pooled on teadlikud laenuga kaasnevatest kohustustest ja vastutustest.
Limiit
Limiit on summa, mida laenuandja on valmis laenama. Limiit võib olla kas fikseeritud või muutuv. Fikseeritud limiidiga laenu puhul on laenusumma kindlaks määratud ja seda ei saa muuta. Muutuva limiidiga laenu puhul võib laenusumma muutuda vastavalt laenusaaja vajadustele ja maksevõimele.
Laenu Kasutamise Eesmärgid
Laen on finantstehing, kus üks isik annab teisele isikule teatud summa raha kasutamiseks ajutiselt. Laenu kasutamise eesmärk on kindlaks määratud, ja kui sa ei kasuta laenu määratud otstarbel, võib laenuandja nõuda sinult leppetrahvi või öelda laenulepingu erakorraliselt üles, nõudes kogu laenu tagastamist.
Enne laenu taotlemist on oluline kindlaks teha, kas laenu kasutamine on vajalik ja kas sul on piisavalt sissetulekut, et laenu tagasi maksta. Laenu kasutamise eesmärk peaks olema seotud sinu vajaduste ja soovidega, näiteks kodu remontimine, auto ostmiseks, puhkuseks, hariduseks, äri alustamiseks või muudeks vajadusteks.
Kui soovid laenu taotleda, siis peaksid uurima erinevaid laenuvõimalusi ja võrdlema nende intressimäärasid, laenutingimusi ja tasusid. Vali alati soodsaim laen, mis sobib sinu vajadustega ja mille sa suudad tagasi maksta.
Usaldus on oluline tegur laenu taotlemisel. Laenuandja kontrollib sinu krediidiajalugu ja sissetulekut, et veenduda, et sa oled usaldusväärne laenusaaja. Seetõttu on oluline esitada täpne ja täielik teave oma sissetuleku ja kulude kohta.
Korduma kippuvad küsimused
Kuidas saada kiiresti laenu?
Kiirlaenu saamine on kiireim viis rahaliste raskuste lahendamiseks. Enamik laenuandjaid pakub laenuvõimalusi, mida saab taotleda interneti kaudu. Kiirlaenu saamiseks peate tavaliselt täitma lihtsa taotlusvormi, mis võtab vaid mõne minuti. Laenuandjad hindavad teie taotlust ja otsustavad kiiresti, kas nad saavad teile laenu anda.
Kuidas võtta laenu internetist?
Laenu võtmine internetist on lihtne ja mugav. Enamik laenuandjaid pakub veebipõhist laenutaotlust, mida saab täita mugavalt kodus või kontoris. Laenu taotlemiseks peate tavaliselt täitma lihtsa taotlusvormi, kus esitate oma isikuandmed ja finantsandmed. Laenuandjad hindavad teie taotlust ja otsustavad kiiresti, kas nad saavad teile laenu anda.
Millised on krediitlaenu tingimused?
Krediitlaenu tingimused võivad erineda sõltuvalt laenuandjast ja laenutüübist. Krediitlaenu saamiseks peate tavaliselt vastama teatud nõuetele, nagu vanus, sissetulek ja krediidi ajalugu. Enamik laenuandjaid hindab teie krediidi ajalugu ja krediidiskoori, et otsustada, kas nad saavad teile laenu anda. Krediitlaenu tagasimaksmise tingimused võivad samuti erineda sõltuvalt laenuandjast ja laenutüübist.
Kuidas saada laenu kiiresti ja lihtsalt?
Kiirlaenud on kiireim viis laenu saamiseks. Enamik laenuandjaid pakub laenuvõimalusi, mida saab taotleda interneti kaudu. Kiirlaenu saamiseks peate tavaliselt täitma lihtsa taotlusvormi, mis võtab vaid mõne minuti. Laenuandjad hindavad teie taotlust ja otsustavad kiiresti, kas nad saavad teile laenu anda.
Millised on SMS-laenu võtmise võimalused?
SMS-laenu saamiseks peate saatma SMS-i laenuandjale, kes saadab teile vastuse koos juhistega. SMS-laenu saamiseks peate tavaliselt täitma lihtsa taotlusvormi, kus esitate oma isikuandmed ja finantsandmed. Laenuandjad hindavad teie taotlust ja otsustavad kiiresti, kas nad saavad teile laenu anda.
Kuidas kasutada laen.ee iseteenindust?
Laen.ee iseteenindus on mugav viis oma laenude haldamiseks. Iseteeninduse kaudu saate kontrollida oma laenude jääki, teha tagasimakseid ja vaadata oma makseajalugu. Laen.ee iseteeninduse kasutamine on lihtne ja mugav. Peate lihtsalt sisse logima oma konto andmetega ja saate juurdepääsu oma laenudele.