Kui soovid osta uut autot, kuid ei soovi seda korraga välja osta, siis autoliising on üks võimalus, kuidas seda teha. Autoliising on laen, mida saad kasutada uue auto ostmiseks. Laenu võtad autoliisingu firmalt, kes ostab auto sinu eest ja annab selle sulle kasutusse. Sa maksad tagasi laenu koos intressiga kindlaksmääratud perioodi jooksul.
Autoliising on populaarne valik, kuna see võimaldab sul osta uue auto, ilma et sul oleks vaja kogu selle maksumust korraga välja käia. Selle asemel maksad sa tagasi laenu kindlaksmääratud perioodi jooksul. Autoliisingu tingimused võivad varieeruda sõltuvalt laenuandjast, kuid tavaliselt on laenu periood vahemikus 24 kuni 96 kuud.
Kui otsustad kasutada autoliisingut, siis pead arvestama, et laenuandja võib nõuda ka kindlustusmakseid ja lepingutasusid. Enne autoliisingu võtmist on oluline uurida erinevaid laenuandjaid ja nende tingimusi, et leida parim võimalik lahendus sinu vajadustele.
Üldiselt on autoliising hea võimalus, kui soovid osta uut autot, kuid ei soovi seda korraga välja osta. Autoliisingu tingimused võivad varieeruda, seega on oluline uurida erinevaid võimalusi, et leida parim lahendus sinu vajadustele.
Autoliisingu Tingimused
Kui soovid osta sõidukit, kuid ei soovi maksta kogu summat korraga, siis võib autoliising olla hea valik. Autoliisingu tingimused võivad aga erineda sõltuvalt lepingu perioodist, sissemakse suurusest, jääkväärtusest, liisinguperioodist ja intressimäärast.
Lepingu periood
Autoliisingu lepingu periood võib varieeruda 12 kuust kuni 72 kuuni. Lepinguperiood määrab kindlaks, kui kaua pead sõidukit liisima.
Sissemakse
Sissemakse suurus sõltub sõiduki hinnast ja võib varieeruda 0% kuni 30% ulatuses. Mida suurem on sissemakse, seda väiksem on krediidi kogusumma ja tagasimaksete arv.
Jääkväärtus
Jääkväärtus on sõiduki väärtus pärast liisinguperioodi lõppu. Jääkväärtus võib olla fikseeritud või arvutatud vastavalt sõiduki turuväärtusele. Jääkväärtus määrab kindlaks, kui palju pead sõiduki eest lõppkokkuvõttes maksma.
Intressimäär
Intressimäär on protsentuaalne summa, mida pead maksma laenusummalt. Intressimäär võib olla fikseeritud või muutuv vastavalt turutingimustele.
Krediidi kulukuse määr
Krediidi kulukuse määr on protsentuaalne summa, mis sisaldab kõiki laenu maksmisega seotud kulusid. Krediidi kulukuse määr võimaldab sul võrrelda erinevaid autoliisingu pakkumisi.
Tagasimaksete arv ja summa
Tagasimaksete arv ja summa sõltub krediidi kogusummast, liisinguperioodist ja intressimäärast. Tagasimakseid võid teha kas igakuiste või kvartaliste annuiteetmaksetena.
Finantseeritav summa ja laenusumma
Finantseeritav summa on summa, mida saad laenata sõiduki ostmiseks. Laenusumma on finantseeritav summa miinus sissemakse.
Esmane sissemakse
Esmane sissemakse on summa, mida pead maksma sõiduki ostmisel. Esmane sissemakse võib varieeruda 0% kuni 30% ulatuses.
Netosissetulek
Netosissetulek on sinu sissetulek miinus maksud ja muud kohustuslikud maksed. Netosissetulek määrab kindlaks, kui suur on sinu finantsvõimekus ja kui palju saad endale lubada autoliisingu tagasimakseid.
Isikusamasus
Isikusamasus on dokumentide kogum, mis tõendab sinu isikut ja elukohaaadressi. Isikusamasus on vajalik autoliisingu taotlemisel.
Läbisõidupiirang
Läbisõidupiirang on piirang, mis määrab, kui palju võid sõidukiga aastas sõita. Läbisõidupiirang on vajalik selleks, et tagada sõiduki hea seisukord.
Finantsvõimekus
Finantsvõimekus on sinu võime maksta tagasi autoliisingu tagasimakseid. Finantsvõimekus sõltub sinu netosissetulekust, kuludest ja muudest kohustustest. Enne autoliisingu taotlemist tule
Kindlustus Autoliisingu Puhul
Kui oled otsustanud autot liisida, siis kindlasti tekib küsimus, milline kindlustus valida ja kas see on kohustuslik. Autoliisingu puhul on kindlustus tõesti kohustuslik, kuid kaskokindlustus on soovituslik.
Kaskokindlustus kaitseb sinu liisitud autot erinevate kahjude eest, nagu näiteks vargus, tulekahju, vandalism, loodusõnnetused jne. Kui sa ei soovi kaskokindlustust, siis vastutad ise kõikide nende kahjude eest ja pead need ka ise kinni maksma.
Kaskokindlustuse hind sõltub erinevatest teguritest, nagu näiteks auto mark, mudel, vanus, sõiduki kasutusotstarve jne. Kaskokindlustuse hind võib olla päris kõrge, kuid see on kindlasti seda väärt, sest kahju korral ei pea sa ise kõiki kulusid kandma.
Liikluskindlustus on aga kohustuslik kindlustus, mis kaitseb sinu liisitud autoga teiste inimeste ja nende vara vastu tekitatud kahjude eest. Kui sa põhjustad õnnetuse, siis liikluskindlustus hüvitab teisele osapoolele tekkinud kahjud.
Kasko- ja liikluskindlustuse saad sõlmida koos või eraldi. Kui soovid lihtsat ja mugavat lahendust, siis soovitame kindlasti sõlmida kasko- ja liikluskindlustuse koos. Nii ei pea sa muretsema eraldi kindlustuste pärast ning kõik kahjud on kaetud.
Kui juhtub kindlustusjuhtum, siis tuleb esmalt teavitada kindlustusandjat ning seejärel teha kindlustusjuhtumi kahjuavaldus. Kindlustusandja hindab kahju suurust ning hüvitab selle vastavalt kindlustuslepingus kokkulepitud tingimustele.
Autoliisingu Maksegraafik
Kui olete otsustanud sõiduki ostmiseks kasutada autoliisingut, siis on oluline teada, kuidas maksegraafik töötab. Maksegraafik näitab, millal ja kui suurtes osades peate liisingumakseid tegema.
Maksegraafik koostatakse vastavalt teie valitud liisinguperioodile ja sissemakse suurusele. Tavaliselt kestab autoliisingu periood 1 kuni 5 aastat, kuid mõned liisingupakkujad võivad pakkuda ka pikemat perioodi. Sissemakse suurus sõltub sõiduki hinnast ja liisingupakkujast. Mida suurem on sissemakse, seda väiksemad on tavaliselt igakuised liisingumaksed.
Maksegraafik koosneb tavaliselt võrdsetest igakuistest maksedest, kuid see võib erineda sõltuvalt liisingupakkujast ja lepingutingimustest. Mõned liisingupakkujad võivad pakkuda ka hooajalisi maksed, kus suvel on makseid vähem ja talvel rohkem.
On oluline märkida, et kui te ei tee õigel ajal liisingumakseid, võib see kaasa tuua lisatasusid ja viiviseid. Seetõttu on oluline jälgida oma maksegraafikut ja teha kõik maksed õigeaegselt.
Autoliisingu Taotlemine
Kui olete otsustanud, et soovite sõiduki osta liisinguga, on järgmine samm taotluse esitamine. Liisingu taotlemine on lihtne ja mugav ning saate seda teha mitmel viisil. Enne taotluse esitamist on soovitatav tutvuda erinevate liisingupakkujate tingimustega ning valida endale sobivaim.
Üks võimalus liisingu taotlemiseks on täita taotlus veebis. Enamik liisingupakkujaid pakub võimalust täita taotlus nende kodulehel. Taotluse täitmine võtab aega vaid mõne minuti ning vastus tuleb tavaliselt kiiresti.
Teine võimalus on liisingu taotlemine pangakontoris. Kui soovite saada personaalset nõustamist ning selgitusi erinevate tingimuste kohta, võite külastada liisingupakkujate pangakontorit. Seal saate täita taotluse ning esitada ka kõik vajalikud dokumendid.
Enne taotluse esitamist on soovitatav saada sõiduki hindamine. Hindamine annab teile parema ülevaate sõiduki seisukorrast ning aitab kindlaks teha selle turuväärtuse. Hindamise tulemusel koostatakse hindamisakt, mille alusel saate edasi liikuda liisingutaotlusega.
Liisingu summa ja perioodi arvutamiseks võite kasutada liisingukalkulaatorit. Kalkulaator aitab teil välja arvutada, kui suur peab olema sissemakse ning milline on igakuine makse. Samuti saate kalkulaatori abil võrrelda erinevate liisingupakkujate tingimusi ning valida endale sobivaim.
Autoliisingu Pakkujad
Kui soovid osta uut sõidukit, kuid ei soovi seda kohe täies ulatuses välja osta, siis on autoliising hea valik. Autoliisingu pakkujad pakuvad erinevaid tingimusi ja intressimäärasid, seega on oluline leida endale sobivaim lahendus.
Üks tuntumaid autoliisingu pakkujaid on Swedbank. Swedbank pakub autoliisingut uutele ja kasutatud sõidukitele ning nende koostööpartneriteks on mitmed autoesindused ja müüjad üle Eesti. Lisaks on Swedbanki autoliisingu pakkumistes ka elektriautodele soodsamad intressimäärad.
Coop Liising on samuti üks populaarsemaid autoliisingu pakkujaid Eestis. Coop Liising pakub autoliisingut nii eraisikutele kui ka ettevõtetele ning nende valikus on nii uued kui ka kasutatud sõidukid. Coop Liisingu autoliisingu pakkumistes on võimalik valida erinevate sissemaksete ja intressimäärade vahel.
Swedbanki koostööpartnerina pakub ka Citadele pank autoliisingut. Citadele pank pakub autoliisingut eraisikutele ning nende valikus on nii uued kui ka kasutatud sõidukid. Citadele panga autoliisingu pakkumistes on võimalik valida erinevate sissemaksete ja intressimäärade vahel ning nende valikus on ka elektriautodele soodsamad intressimäärad.
Autoliisingu Tüübid
Autoliising on populaarne viis sõiduki soetamiseks. Liisingu tüüpe on mitmeid, kuid kaks levinumat on kapitalirent ja kasutusrent.
Kapitalirent
Kapitalirent sobib hästi siis, kui soovid liisinguperioodi lõpus sõiduki välja osta. Sel juhul tasud liisinguperioodi jooksul sõiduki väärtusest osade kaupa ning liisingu lõpus on sul võimalik sõiduk välja osta. Kapitalirendi puhul on liisinguperioodi lõpus sõiduki ostuhind juba ette kokkulepitud ning liisinguperioodi lõpus on sul võimalik sõiduk välja osta.
Kasutusrent
Kasutusrendi puhul tuleb sul auto liisingufirmale lepingu lõpus tagastada. Selle liisingu tüübi puhul ei ole sul sõiduki ostmise kohustust. Kasutusrendi puhul maksad liisingufirmale igakuist renditasu, mille suurus sõltub sõiduki väärtusest ja liisinguperioodi pikkusest. Kasutusrendi puhul on võimalik sõiduk osta ka liisinguperioodi lõpus, kuid sel juhul tuleb sõiduki turuhinna eest eraldi tasuda.
Autolaen ja liising
Autolaen ja liising on sõiduki soetamiseks mõeldud laenud. Autolaen on laen, mida kasutatakse sõiduki ostmiseks ning selle tagasimaksmine toimub maksegraafiku alusel. Liising on aga sõiduki rentimine, mille käigus maksad igakuist renditasu. Liisingu lõpus on võimalik sõiduk osta või tagastada liisingufirmale.
Hüpoteeklaen
Hüpoteeklaen on laen, mida kasutatakse kinnisvara soetamiseks. Seda tüüpi laenu puhul tagatakse laen kinnisvaraga ning laenu tagasimaksmine toimub maksegraafiku alusel. Hüpoteeklaenu saab kasutada ka sõiduki soetamiseks, kuid see ei ole laenuliik, mida kasutatakse sõiduki ostmiseks kõige sagedamini.
Autoliising Elektriautodele
Kui soovid osta keskkonnasõbralikku elektriautot, siis autoliising on üks võimalus selle soetamiseks. Elektriautode liisingul on mitmeid eeliseid, sealhulgas madalamad kütusekulud ja väiksemad hoolduskulud. Lisaks on elektriautod keskkonnasõbralikumad kui bensiini- või diiselmootoriga autod, kuna nad ei tekita heitgaase.
Enne elektriauto liisingulepingu sõlmimist on oluline tutvuda erinevate liisingupakkujate tingimustega. Näiteks Citadele Leasing pakub elektriautodele kasutusrendi liisingut ning kapitalirendi liisingut. Kasutusrendi liisinguperiood on kuni 5 aastat, kapitalirendi puhul kuni 7 aastat. Coop Pank pakub aga liisingut nii uutele kui ka kasutatud elektriautodele ning sissemakse alates 0%.
Elektriauto liisingu intressimäär sõltub liisingupakkujast ja liisinguperioodist. Näiteks Swedbanki liisingul on jätkusuutlike autode liisingu intress alates 1,49 protsenti + 6 kuu euribor ning tavalistele autodele kehtib intress alates 2,29 protsenti + 6 kuu eurobor. Kreditex pakub elektriauto liisingut nii eraisikutele kui ka ettevõtetele ning sissemakse võib olla 0%.
Enne elektriauto liisingulepingu sõlmimist on oluline arvestada ka elektriauto laadimiskuludega. Elektriautode laadimiskulud sõltuvad laadimisviisist, laadimisaja pikkusest ning elektrihinna muutustest. Kui soovid säästa elektriauto laadimiskuludelt, siis tasub kaaluda koduse laadimisjaama paigaldamist.
Igapäevapangandus Ja Autoliising
Kui soovid osta uut autot, siis on autoliising mugav ja kiire lahendus. Enamik panku pakuvad autoliisingut ja seda saab teha ka internetipangas. Kui sul on juba arvelduskonto, siis on lihtne taotleda autoliisingut oma pangas.
Enne autoliisingu taotlemist kontrolli kindlasti oma pangas kehtivaid intressimäärasid. Paljud pangad pakuvad ka personaalset intressi, mis sõltub sinu krediidivõimekusest.
Autoliisingu taotlemisel tuleb täita taotlus ning esitada vajalikud dokumendid. Enamasti on vajalik sissetuleku tõendamine, pangakonto väljavõte ja auto ostuleping.
Pärast taotluse esitamist kontrollib pank sinu krediidivõimekust ja võib küsida täiendavaid dokumente. Kui kõik on korras, siis saadetakse sulle autoliisingu pakkumine, mis sisaldab intressi ja maksegraafikut.
Enne autoliisingu sõlmimist tutvu kindlasti kõigi tingimustega ning arvuta välja, kas sa suudad makseid igakuiselt tasuda. Kui oled otsustanud, siis tuleb sõlmida leping ning tasuda ettemaks. Pärast seda saad auto endale ning hakkad igakuiselt tasuma autoliisingu makseid vastavalt maksegraafikule.
Müüja Ja Autoliising
Kui soovite autoliisingut taotleda, siis on oluline leida müüja, kes pakub sobivat sõidukit. Enne lepingu sõlmimist on soovitatav kindlasti tutvuda sõiduki seisukorra ja ajalooga. Müüja on vastutav selle eest, et sõiduk vastaks lepingus kokkulepitud tingimustele ning et vara hind oleks õiglane.
Kui olete leidnud sobiva sõiduki, siis tuleb arvestada, et lepingutasu ja käibemaks võivad mõjutada krediidisummat. Lepingutasu on tasu, mida tuleb maksta lepingu sõlmimisel. Käibemaks lisandub sõiduki hinnale ning seda tuleb tasuda koos esimese liisingumaksega. Kui soovite käibemaksu tasuda hiljem, siis tuleb seda eraldi taotleda.
Krediidisumma suurus sõltub sõiduki hinnast ning teie finantsolukorrast. Kui olete kindel, et soovite konkreetset sõidukit osta, siis on soovitatav esitada liisingutaotlus koos sõiduki müügikuulutusega. See võimaldab teil saada kiiresti ülevaate oma võimalustest ning teha otsus sõiduki ostmiseks.
Sõiduki vanus võib samuti mõjutada krediidisumma suurust. Vanemate sõidukite liisingutasud on tavaliselt kõrgemad ning krediidipakkujad võivad nõuda suuremat sissemakset. Kui soovite osta vanemat sõidukit, siis on soovitatav enne liisingutaotluse esitamist tutvuda krediidipakkujate tingimustega ning leida sobivaim variant.