RahaGuru.ee

RahaGuru.ee

Pangalaen

sisukaart

Kui otsite laenu, on pangalaen kindlasti üks võimalus. Pangalaen on laen, mille saate pangast. Pangalaenu võtmisel tuleb arvestada, et see on tavaliselt turvalisem ja usaldusväärsem kui teised laenud, kuna pangad alluvad karmidele regulatsioonidele.

Pangalaenude hulka kuuluvad väikelaenud, kodulaenud, tarbimislaenud, ärilaenud ja autolaenud. Väikelaenud on kõige populaarsemad pangalaenud, kuna need on mõeldud väiksemate kulutuste katmiseks. Kodulaenud on mõeldud kodu ostmiseks või renoveerimiseks. Tarbimislaenud on mõeldud igapäevaste kulutuste katmiseks, nagu reisimine või mööbli ostmine. Ärilaenud on mõeldud ettevõtetele ning autolaenud autode ostmiseks.

Enne pangalaenu võtmist on oluline kaaluda erinevaid laenuvõimalusi ja teha oma laenuotsus. Laenuotsus tähendab, et peate otsustama, kui palju laenu vajate ja kui kaua soovite seda tagasi maksta. Samuti peaksite kaaluma laenu intressimäära ja muid laenu tingimusi.

Laenutingimused

Intressi Määramine

Laenupakkujad määravad laenuintressi vastavalt laenu taotleja finantsseisundile ja laenutaotlusele esitatud dokumentidele. Intressimäär võib olla fikseeritud või muutuv. Fikseeritud intressimäär tähendab, et intressimäär on kogu laenuperioodi jooksul püsiv ja ei muutu. Muutuva intressimäära korral võib intressimäär muutuda vastavalt turuolukorrale või muudele teguritele.

Intressimäär võib olla väljendatud aastas või kuus. Kui intressimäär on väljendatud aastas, siis see tähendab, et intressimäär on aastane intressimäär. Kui intressimäär on väljendatud kuus, siis see tähendab, et intressimäär on kuine intressimäär.

Laenu Periood

Laenu periood on aeg, mille jooksul laen tuleb tagasi maksta. Laenu perioodi pikkus võib varieeruda sõltuvalt laenuandjast ja laenu suurusest. Laenu periood võib olla lühike, näiteks paar kuud või aastaid, või pikk, näiteks kuni 30 aastat.

Laenusumma ja Kogusumma

Laenusumma on summa, mida laenuandja laenab laenusaajale. Kogusumma on summa, mida laenusaaja peab tagasi maksma, sealhulgas intressid ja muud laenuga seotud kulud. Laenusumma ja kogusumma suurus sõltub laenuandjast, laenu perioodist ja laenu taotleja finantsseisundist.

Laenusumma võib olla väike või suur, sõltuvalt laenuandjast ja laenu taotleja vajadustest. Kogusumma võib olla suurem kui laenusumma, kuna see sisaldab intresse ja muid laenuga seotud kulusid.

Laenu Taotlemine

Laenu taotlemine pangast on lihtne protsess, kuid see nõuab teatud dokumentide esitamist ja taotluse täitmist vastavalt panga nõuetele. Kui olete 18-aastane Eesti kodanik ja teil on pangakonto, siis olete valmis laenu taotlemiseks.

Dokumentide Esitamine

Enne laenu taotlemist peate esitama pangale mitmeid dokumente, mis tõendavad teie maksevõimekust ja laenu tagasimakse võimet. Dokumendid, mida tavaliselt nõutakse, on järgmised:

  • Pangakonto väljavõte
  • Palgatõend
  • Isikut tõendav dokument
  • Elukohatõend

Pangakonto väljavõte näitab teie sissetulekuid ja väljaminekuid, mis aitab pangal hinnata teie maksevõimekust. Palgatõend näitab teie töötasu ja tööandja nime, mis on samuti oluline faktor laenu andmise otsuse tegemisel. Isikut tõendav dokument ja elukohatõend on vajalikud teie isiku tuvastamiseks ja elukoha kontrollimiseks.

Laenu Otsuse Saamine

Pärast taotluse esitamist ja dokumentide esitamist hindab pank teie maksevõimekust ja otsustab, kas laenu andmine on teile sobiv või mitte. Kui laenu otsus on positiivne, siis saate laenu summa oma pangakontole. Kui laenu otsus on negatiivne, siis peate otsima alternatiivseid võimalusi laenu saamiseks.

On oluline märkida, et laenu taotlemine pangast ei ole garanteeritud ja laenutaotleja peab vastama panga nõuetele ning esitama vajalikud dokumendid.

Laenuandjad Eestis

Kui soovid võtta laenu pangast, siis on Eestis mitmeid laenuandjaid ja panku, kust saad laenu taotleda. Laenupakkujad jagunevad kaheks: pangad ja muud laenuandjad.

Pangad

Eesti pangad pakuvad laene nii eraisikutele kui ka ettevõtetele. Mõned suuremad pangad, kust saad laenu taotleda, on SEB, Swedbank ja Luminor. Pangad pakuvad laene erinevateks otstarveteks, näiteks kodulaen, väikelaen või tarbimislaen.

SEB pakub kodulaenu kuni 85% ulatuses kinnisvara turuväärtusest. Väikelaenu saad taotleda kuni 15 000 eurot ja makseperiood võib olla kuni 6 aastat. Swedbank pakub samuti erinevaid laene, sealhulgas kodulaenu, väikelaenu ja tarbimislaenu. Luminor pakub aga väikelaenu kuni 12 000 eurot ning makseperiood võib kesta kuni 5 aastat.

Muud Laenuandjad

Lisaks pankadele pakuvad laene ka muud laenuandjad. Bondora on üks selline laenuandja, kes pakub laene eraisikutele. Bondora laenu saad taotleda internetis ning laenusumma võib olla kuni 10 000 eurot.

Inbank on väljastatud laenude ning klientide arvult tarbijafinantseerimise turul teisel kohal. Inbank pakub laene nii eraisikutele kui ka ettevõtetele. Laenusummad võivad olla kuni 15 000 eurot ning makseperiood kuni 7 aastat.

Holm Bank pakub laene nii eraisikutele kui ka ettevõtetele. Laenusummad võivad olla kuni 10 000 eurot ning makseperiood kuni 5 aastat. Bigbank pakub aga väikelaenu kuni 25 000 eurot ning makseperiood võib olla kuni 7 aastat.

LHV pakub laene nii eraisikutele kui ka ettevõtetele. Laenusummad võivad olla kuni 15 000 eurot ning makseperiood kuni 7 aastat. Coop pakub samuti laene eraisikutele ning laenusumma võib olla kuni 10 000 eurot.

TF Bank pakub laene eraisikutele ning laenusummad võivad olla kuni 10 000 eurot. Citadele pakub laene nii eraisikutele kui ka ettevõtetele. Laenusummad võivad olla kuni 15 000 eurot ning makseperiood kuni 5 aastat.

Credit24 pakub tarbimislaenu ning laenusummad võivad olla kuni 10 000 eurot. Ferratum pakub samuti tarbimislaenu ning laenusummad võivad olla kuni 10 000 eurot. Omaraha pakub laene eraisikutele ning laenusummad võivad olla kuni 15 000 eurot.

Laen.ee pakub laene eraisikutele ning laenusummad võivad olla kuni 10 000 eurot. Raha24 pakub samuti laene eraisikutele ning laenusummad võivad olla kuni 10 000 eurot.

Laenude Võrdlemine

Laenu võtmine võib olla suur otsus, seega on oluline enne otsuse tegemist hoolikalt kaaluda erinevaid võimalusi. Laenude võrdlemine on üks parimaid viise, kuidas leida endale sobivaim laenupakkumine.

Interneti Võrdlusportaalid

Internetis on mitmeid võrdlusportaale, mis aitavad Teil leida parima laenupakkumise vastavalt Teie vajadustele. Üks selline portaal on Financer.com, mis võimaldab Teil võrrelda erinevaid laenuandjaid vastavalt krediidikulukuse määrale. See tähendab, et saate võrrelda laenupakkumisi, võttes arvesse kõiki laenuga seotud kulusid.

Kui olete püsiklient, võite kaaluda laenu võtmist oma pangast. Püsiklientidel on sageli võimalik saada isikupärastatud laenupakkumisi, mis võivad olla soodsamad kui tavapärased laenud.

Interneti võrdlusportaalide kasutamine on lihtne ja mugav. Teil tuleb sisestada oma laenutaotluse andmed ning võrdlusportaal teeb töö Teie eest ära. See võib säästa Teie aega ja vaeva, kuna Teil ei ole vaja eraldi võtta ühendust erinevate laenuandjatega.

Laenude Kulud

Intressid ja Tasud

Kui otsustad võtta laenu pangast, siis pead arvestama erinevate kuludega, mis võivad sõltuda laenu suurusest ja tagasimakse perioodist. Üks olulisemaid kulutegureid on intressimäär, mis võib erineda sõltuvalt pangast ja laenutingimustest. Enne laenu võtmist on oluline tutvuda pakkumiste ja intressimäärade võrdlemisega erinevates pankades.

Lisaks intressidele tuleb arvestada ka erinevate tasudega, nagu lepingutasu, haldustasu, hooldustasu jne. Lepingutasu on ühekordne tasu, mida tuleb maksta laenulepingu sõlmimisel. Haldustasu ja hooldustasu on tasud, mis võivad olla seotud laenu haldamise ja hooldamisega.

Laenuga seotud tasud võivad olla erinevad sõltuvalt laenu liigist. Näiteks võib krediidikonto ja krediidiliini puhul olla tasusid seotud limiidi kasutamisega või krediidikulukuse määraga. Laenulimiit on summa, mille saad laenuandjalt kasutamiseks. Limiit võib olla fikseeritud või muutuv, sõltuvalt laenutingimustest.

Krediidi Kulukuse Määr

Krediidi kulukuse määr (KKM) on üks olulisemaid tegureid, mida tuleb arvestada laenu võtmisel. KKM näitab kogu laenu maksumust aastas protsentides, mis sisaldab kõiki laenuga seotud kulusid, nagu intressid, lepingutasud, haldustasud jne. KKM võimaldab võrrelda erinevate laenupakkumiste maksumust ning valida sobivaim pakkumine.

Krediidi kulukuse maksimaalne määr (KKMM) on teine oluline tegur, mida tuleb arvestada laenu võtmisel. KKMM näitab maksimaalset krediidi kulukuse määra, mis võib olla erinev sõltuvalt laenuliigist ja laenutingimustest. KKMM võimaldab hinnata laenu maksumust ja valida sobivaim laenupakkumine.

Laenu Tagatised

Laenupakkujad nõuavad laenude tagatiseks kas vara või käendajat. Tagatiseks võib olla näiteks kinnisvara, väärtpaberid või muu vara. Tagatiseks võib olla ka käendaja, kes vastutab laenusaaja kohustuste täitmise eest.

Tagatiseta Laenud

Tagatiseta laenud on laenud, mille puhul ei ole vaja esitada tagatist. See tähendab, et laenusaajal ei ole vaja pakkuda kinnisvara, väärtpabereid või muud vara laenusaaja kohustuste tagamiseks. Tagatiseta laenud on seega riskantsemad laenuandjatele ja seetõttu on tagatiseta laenude intressid kõrgemad.

Kui soovid võtta tagatiseta laenu, siis tuleb sul esitada laenuandja kodulehel taotlus ja pangakontode väljavõtted. Tagatiseta laenu saamiseks ei tohi olla ühtegi maksehäiret ega muud krediidiprobleemi ja tuleb omada püsivat sissetulekut. Laen maksehäirega ilma tagatiseta ei ole Eestis võimalik.

Tagatisega Laenud

Tagatisega laenud on laenud, mille puhul on vaja esitada tagatis. Tagatisega laenud on tavaliselt soodsamad kui tagatiseta laenud, kuna laenuandja saab tagatise korral kindlustunde, et laenusaaja kohustused saavad täidetud.

Tagatisega laenud võivad olla näiteks kodulaenud, kus tagatiseks on kinnisvara. Samuti võib tagatiseks olla ka väärtpaberid või muu vara. Tagatisega laenud on seega sobilikud neile, kellel on olemas vara, mida tagatiseks pakkuda.

Bondora laen on üks tagatiseta laenude pakkujaid Eestis. Kui soovid võtta Bondora laenu, siis tuleb sul esitada taotlus Bondora kodulehel. Bondora laen on tagatiseta laen, mis sobib hästi lühiajaliste rahaliste probleemide lahendamiseks.

Laenu Tagasimaksed

Maksegraafik

Laenates raha pangast, peate tagastama selle laenu koos intressidega vastavalt maksegraafikule. Maksegraafik on laenulepingus fikseeritud ajakava, mis sisaldab igakuist laenu tagasimakset ja selle suurust. Maksegraafiku järgimine on väga oluline, et vältida hilinenud makseid ja võimalikke trahve.

Enne laenu võtmist on oluline mõelda, kas igakuine laenu tagasimakse on teie jaoks jõukohane. Laenu tagasimakse suurus sõltub laenusummast, intressimäärast ja tagasimakseperioodist. Kuumakse suurus võib varieeruda sõltuvalt teie maksegraafikust ja laenu tingimustest.

Kui teil on raskusi laenu tagasimaksmisega, siis on oluline võtta ühendust pangaga ja leida lahendus, et vältida võlgnevuste tekkimist. Mõned pangad võivad pakkuda ajutist maksepuhkust või maksegraafiku muutmist vastavalt teie võimalustele.

Tagasimaksete Summa

Laenu tagasimaksete summa on kogu summa, mida peate tagasi maksma, sealhulgas laenusumma ja intressid. Krediidi kulukuse määr (KKM) näitab laenu tegelikku kogukulu aastas, sealhulgas intressid, lepingutasud ja muud kulud. KKM arvutamisel tuleb arvesse võtta laenu tagasimaksete summat.

Enne laenu võtmist on oluline arvestada tagasimaksete summaga ja veenduda, et see on teie jaoks jõukohane. Kui teil on raskusi laenu tagasimaksmisega, siis võib see kaasa tuua võlgnevuste tekkimise ja halvendada teie krediidiskoori.

Lisateenused

Klienditeenindus

Kui otsustate võtta pangalaenu, on oluline, et teil oleks võimalus saada professionaalset klienditeenindust. Enamik pangad pakuvad tasuta klienditeenindust, mis aitab teil lahendada kõik oma pangalaenuga seotud küsimused ja probleemid. Kui teil on küsimusi laenu taotlemise, intressimäärade, tagasimaksegraafikute või muu kohta, võite alati pöörduda pangalaenu spetsialisti poole, kes aitab teil kõiki küsimusi selgitada.

Paindlikkus

Pangad pakuvad sageli erinevaid paindlikke lahendusi, mis võivad aidata teil oma laenu tagasi maksta. Näiteks võite küsida maksepuhkust, kui teil on raskusi laenu tagasimaksmisega. Samuti võite küsida, kas on võimalik muuta tagasimaksegraafikut, et see sobiks paremini teie vajadustega. Kui teil on stabiilne sissetulek, võite küsida ka võimalust teha suuremaid tagasimakseid, et vähendada oma laenu intressikulusid.

Krediitkaardid

Kui otsite lisavõimalusi, kuidas oma rahaasju hallata, võite kaaluda krediitkaardi taotlemist. Krediitkaardid pakuvad sageli erinevaid boonuseid ja soodustusi, mis võivad aidata teil raha säästa. Näiteks võite saada boonuseid iga krediitkaardiga tehtud ostu eest või saada allahindlusi teatud kauplustes. Krediitkaardi abil saate ka oma kulutusi hõlpsamini jälgida ja hallata.

Kui olete huvitatud krediitkaardi taotlemisest, siis võite uurida erinevate pankade krediitkaarte. Enamik pangad pakuvad erinevaid krediitkaarte erinevate boonuste ja tingimustega. Kui teil on stabiilne sissetulek ja hea krediidiajalugu, võite saada krediitkaardi, mis pakub madalamat intressimäära ja paremaid boonuseid. Kui teil on vaja rohkem paindlikkust, võite kaaluda krediitkaarti, mis pakub pikemat maksepuhkust või madalamaid tagasimakseid.

Erinevad Laenutüübid

Kui otsite laenu pangast, siis on oluline teada, millist tüüpi laen sobib teie vajadustega kõige paremini. Siin on mõned erinevad laenutüübid, mida pangad pakuvad.

Kiirlaenud

Kiirlaenud on lühiajalised laenud, millel on tavaliselt kõrgem intressimäär kui teistel laenutüüpidel. Neid laene kasutatakse tavaliselt ootamatute kulude katmiseks, näiteks arvete tasumiseks või auto remondiks. Kiirlaenud on kiiresti kättesaadavad ja neid saab taotleda interneti kaudu. Kuid olge ettevaatlik, kuna intressimäär võib olla väga kõrge.

Remondilaen

Remondilaen on spetsiaalselt loodud kodu remondiks või renoveerimiseks. Selle laenutüübi intressimäär võib olla madalam kui kiirlaenudel, kuna laen on tagatud teie kinnisvara või kodu väärtusega. Remondilaenu saab kasutada ka kodu parandamiseks või uuendamiseks.

Krediidiliinid

Krediidiliinid on paindlikud laenutüübid, mis võimaldavad teil laenata just nii palju, kui vajate, kui seda vajate. Krediidiliinid on sarnased krediidikontodega, kuid neil on tavaliselt madalam intressimäär. Krediidiliinid sobivad hästi ettevõtetele või inimestele, kes vajavad raha ootamatute kulude katmiseks.