Kui otsid võimalust rahastada väiksemaid kulutusi või soovid teha suuremaid investeeringuid, siis võib väikelaen olla hea valik. Väikelaen on laen, mille summad küündivad tavaliselt paari tuhande euroni ja tagasimaksetähtaeg jääb paari aasta sisse. Laenutaotlus on kiire ja mugav ning seda saab teha nii laenufirmade kui ka pankade kaudu.
Väikelaenude tingimused võivad olla erinevate laenuandjate juures kardinaalselt erinevad. Mõni laenufirma annab laenu ilma pangaväljavõtteta, kuid enamus nõuab vähemalt miinimumpalga ulatuses regulaarsete sissetulekute tõestamist. Suuremate laenusummade puhul võib olla vajalik tagatis, milleks võib olla käendus.
Enne laenupakkumise vastuvõtmist on oluline hoolikalt läbi lugeda laenulepingu tingimused ning veenduda, et laenuandja on usaldusväärne ning omab kogemust väikelaenude valdkonnas. Võrdle erinevaid laenupakkumisi ning vali endale sobivaim.
Laenusumma ja Intress
Laenusumma Määramine
Kui otsustate võtta väikelaenu, on oluline määrata õige laenusumma, mis vastab teie vajadustele ja finantsolukorrale. Laenusumma võib varieeruda sõltuvalt laenu eesmärgist, tagatise olemasolust ja laenuandja tingimustest. Enne laenu taotlemist on soovitatav teha põhjalik eelarve, et määrata kindlaks, kui palju raha te vajate ja kui palju saate endale lubada tagasi maksta.
Laenusumma suurus võib ulatuda 1000 kuni 20 000 euroni. Kui soovite osta auto, on laenusumma vahemik 2000 kuni 20 000 eurot. Kinnisvara ostmiseks võib laenusumma ulatuda 5000 kuni 20 000 euroni. Enne laenu taotlemist uurige hoolikalt erinevate laenuandjate laenutingimusi, et leida kõige sobivam laenusumma.
Intressimäärad
Intressimäär on laenuandja poolt laenu võtmise eest võetav tasu. Intressimäär võib olla fikseeritud või muutuv. Fikseeritud intressimääraga laenul on kindel intressimäär kogu laenuperioodi vältel, samas kui muutuva intressimääraga laenul võib intressimäär muutuda vastavalt turuolukorrale.
Laenuintress võib varieeruda sõltuvalt laenuandja tingimustest, laenusummast ja laenuperioodist. Laenuintress võib olla aastane intress või kuu intress. Enne laenu taotlemist uurige hoolikalt erinevate laenuandjate intressimäärasid, et leida kõige sobivam pakkumine.
Allpool on toodud mõnede laenuandjate intressimäärad ja laenutingimused:
Laenuandja | Laenusumma | Intressimäär |
---|---|---|
SEB | 1000-20 000 eurot | Alates 9,9% |
Fjord Bank | 1000-20 000 eurot | Alates 2,7% |
LHV | 2000-15 000 eurot | Alates 14,9% |
Pidage meeles, et intressimäär võib varieeruda sõltuvalt teie krediidiskoorist ja finantsolukorrast. Enne laenu taotlemist uurige hoolikalt erinevate laenuandjate tingimusi, et leida kõige sobivam pakkumine.
Laenuperiood ja Tagasimakse
Laenuperioodi Valik
Kui oled otsustanud taotleda väikelaenu, on oluline valida õige laenuperiood vastavalt oma vajadustele ja võimalustele. Laenuperiood on aeg, mille jooksul saad laenatud summa tagasi maksta koos intressidega. Laenuperioodi valikul tuleks arvestada, et mida pikem on laenuperiood, seda suurem on intresside summa, mida tuleb tagasi maksta.
Enne laenuperioodi valimist tuleks hinnata oma rahalisi võimalusi ja kohandada laenuperiood vastavalt oma sissetulekule ja kuludele. Valides lühema laenuperioodi, saad kiiremini laenu tagasi maksta ja seeläbi vähendada intresside summat. Kuid pikem laenuperiood võib olla sobivam, kui soovid väiksemat igakuist tagasimakset.
Tagasimaksete Käsitlus
Tagasimaksete summa on summa, mida tuleb laenu tagasi maksta koos intressidega. Tagasimaksete summa arvutamisel tuleks arvestada laenuperioodi ja intressimääraga. Laenu tagasimaksete summa arvutamiseks võib kasutada laenukalkulaatorit, mis aitab hinnata laenuperioodi ja tagasimaksete summat vastavalt laenusummale.
Maksegraafik on ajakava, mille alusel tuleb laenu tagasi maksta. Maksegraafikus on määratud igakuine tagasimakse summa ja maksetähtaeg. Maksegraafiku koostamisel tuleks arvestada oma sissetuleku ja kuludega ning valida endale sobiv maksegraafik. Maksegraafikus on võimalik teha ka muudatusi vastavalt oma vajadustele ja võimalustele.
Laenutaotluse Esitamine
Väikelaenu taotlemine on lihtne ja kiire protsess, mis võtab aega vaid mõne minuti. Enne taotluse esitamist on oluline tutvuda laenu tingimustega ning veenduda oma krediidivõimekuses. Selles jaotises räägime laenutaotluse esitamisest ning isikutuvastusest ja krediidivõimekuse hindamisest.
Isikutuvastus
Enne laenutaotluse esitamist tuleb läbi viia isikutuvastus. Seda on võimalik teha mitmel erineval viisil, näiteks Smart-ID, Mobiil-ID või ID-kaardi abil. Kui oled Eesti kodanik või omad Eestis elamisluba, siis saad isikutuvastuse teha ka Coop Panga kontoris või Coopi kaupluses.
Krediidivõimekuse Hindamine
Laenuandja peab hindama taotleja krediidivõimekust, et tagada, et laenuraha tagasimaksmine ei tekita taotlejale liigset koormust. Krediidivõimekuse hindamiseks palutakse laenutaotluses esitada oma isikuandmed ning finantskohustused. Laenuandja võib vajada täiendavat teavet, näiteks pangakonto väljavõtet või sissetuleku tõendit.
Krediidivõimekuse hindamine on oluline samm laenu taotlemisel, kuna see mõjutab laenu suurust ja intressimäära. Kui laenuandja hindab, et taotleja krediidivõimekus ei ole piisav, siis võib laenu andmisest keelduda või pakkuda väiksemat laenusummat ja/või kõrgemat intressimäära.
Laenutüübid
Väikelaenud võivad olla erinevat tüüpi, olenevalt sellest, milleks laenu võtta soovitakse. Siin on mõned levinumad laenutüübid, mida võid kaaluda.
Tagatisega ja Tagatiseta Laenud
Laenud võivad olla kas tagatisega või tagatiseta. Tagatisega laenude puhul tuleb laenu saamiseks esitada mingi vara, näiteks kinnisvara või sõiduk, mis tagatiseks antakse. Tagatiseta laenud on aga laenud, mille puhul tagatist ei ole vaja esitada. Tagatiseta laenud on tavaliselt kallimad kui tagatisega laenud, kuna laenuandja risk on suurem.
Tarbimis- ja Autolaenud
Tarbimislaenud on mõeldud igapäevaste kulutuste jaoks, nagu näiteks kodumasinate ostmine, remonttööd, reisimine, haridus jne. Autolaenud on aga spetsiaalselt mõeldud sõiduki ostuks. Mõlemad laenud võivad olla tagatisega või tagatiseta.
Ärilaenud
Ärilaenud on mõeldud ettevõtjatele, kes soovivad laenu oma äritegevuse jaoks. Ärilaenud võivad olla kas tagatisega või tagatiseta ning neid võib kasutada näiteks uue seadme ostmiseks, laienemiseks või töötajate palkamiseks.
Laenuandjad
Kui otsite väikelaenu, siis on oluline teada, millised laenuandjad on turul saadaval. Siin on mõned tuntumad laenuandjad, kellelt saate väikelaenu taotleda.
Bondora väikelaen
Bondora on üks tuntumaid laenuandjaid Eestis, kes pakub väikelaenu. Bondora uus väikelaen on tagatiseta laen, mille intressimäär on fikseeritud ja ei muutu laenu tagasimaksmise perioodi jooksul. Bondora väikelaenu saab taotleda internetis ning laenutaotlusele vastatakse tavaliselt mõne minuti jooksul.
Coop
Coop pakub väikelaenu, mis on mõeldud inimestele, kes soovivad osta midagi suuremat või teha remonti. Coop väikelaen on tagatiseta laen, mille intressimäär on fikseeritud ja ei muutu laenu tagasimaksmise perioodi jooksul. Laenu saab taotleda internetis või Coopi kontoris.
Bigbank
Bigbank on üks tuntumaid laenuandjaid Eestis, kes pakub väikelaenu. Bigbanki väikelaen on tagatiseta laen, mille intressimäär on fikseeritud ja ei muutu laenu tagasimaksmise perioodi jooksul. Bigbanki väikelaenu saab taotleda internetis või Bigbanki kontoris.
Inbank
Inbank pakub väikelaenu, mis on mõeldud inimestele, kes soovivad osta midagi suuremat või teha remonti. Inbanki väikelaen on tagatiseta laen, mille intressimäär on fikseeritud ja ei muutu laenu tagasimaksmise perioodi jooksul. Laenu saab taotleda internetis või Inbanki kontoris.
TF Bank
TF Bank pakub väikelaenu, mis on mõeldud inimestele, kes soovivad osta midagi suuremat või teha remonti. TF Banki väikelaen on tagatiseta laen, mille intressimäär on fikseeritud ja ei muutu laenu tagasimaksmise perioodi jooksul. Laenu saab taotleda internetis või TF Banki kontoris.
Raha24
Raha24 pakub väikelaenu, mis on mõeldud inimestele, kes soovivad osta midagi suuremat või teha remonti. Raha24 väikelaen on tagatiseta laen, mille intressimäär on fikseeritud ja ei muutu laenu tagasimaksmise perioodi jooksul. Laenu saab taotleda internetis või Raha24 kontoris.
Laenukulud
Kui otsustate võtta väikelaenu, on oluline arvestada laenukuludega. Laenukulud sisaldavad erinevaid tasusid ja intressimäärasid, mis mõjutavad lõplikku laenu tagasimakset.
Üks oluline laenukulu on lepingutasu. Lepingutasu on tasu, mida laenuandja võtab lepingu sõlmimise eest. See võib olla kindla summa või protsendina laenusummast. Näiteks SEB puhul on lepingutasu 1,5% laenusummast, kuid mitte vähem kui 75 eurot.
Teine laenukulu on kulukus. Kulukus on kõik laenuandja poolt tarbijale tehtavad kulud, mis on seotud laenu andmisega. Selle hulka võivad kuuluda näiteks intressimäär, lepingutasu, lepingu haldustasu ja muud tasud.
Krediidi kulukuse määr (KKM) on veel üks oluline laenukulu. KKM on protsentuaalne näitaja, mis näitab laenu kogukulu aastas. See sisaldab kõiki laenukulusid, nagu intressimäär, lepingutasu ja lepingu haldustasu. KKM võimaldab teil võrrelda erinevaid laenupakkumisi ja valida kõige sobivam.
Lisaks lepingutasule ja KKM-ile võib laenukuludesse kuuluda ka lepingu haldustasu. Lepinguhaldustasu on tasu, mida laenuandja võtab laenu haldamise eest. See võib olla kindla summa või protsendina laenusummast. Näiteks Bank24 puhul on lepingu haldustasu 2 eurot kuus.
Laenuhaldus
Kui oled väikelaenu võtnud, on oluline tagada selle korrektne haldamine. Laenuhalduse all mõistetakse kõiki tegevusi, mis on seotud laenu võtmise, tagastamise ja muude sellega seotud aspektidega. Siin on mõned olulised punktid, mida tasub väikelaenu haldamisel arvesse võtta.
Iseteenindus
Enamik väikelaenu pakkujaid pakuvad klientidele võimalust kasutada iseteenindust, mis võimaldab laenuhaldust mugavalt ja kiiresti internetis teha. Iseteeninduses saad vaadata oma laenujääki, maksta tagasi laenu, taotleda maksepuhkust ja muuta oma maksegraafikut. Iseteenindus on suurepärane võimalus hoida end kursis oma laenu seisuga ja vältida võimalikke makseraskusi.
Makseraskused
Kui oled sattunud makseraskustesse, on oluline võtta kohe ühendust oma väikelaenu pakkujaga. Enamik pakkujaid pakuvad erinevaid võimalusi, kuidas aidata sul makseraskustest üle saada. Näiteks võid taotleda maksepuhkust või muuta oma maksegraafikut. Oluline on meeles pidada, et makseraskuste korral ei tohiks sa oma pead liiva alla peita, vaid pigem otsida abi ja leida koos lahendus.
Ennetähtaegne Tagastamine
Kui sul on võimalus, võid kaaluda ennetähtaegset tagastamist. Ennetähtaegne tagastamine tähendab seda, et tagastad oma laenu enne lepingus määratud tähtaega. See võib olla hea võimalus, kui sul on ootamatult tekkinud lisaraha või kui soovid lihtsalt laenust vabaneda. Ennetähtaegse tagastamise korral võid säästa intressimaksetelt ning see võib olla hea võimalus kokkuhoiduks.
Laenukasutus
Väikelaen on paindlik finantstoode, mida saab kasutada erinevate kulutuste katmiseks. Siin on mõned näited, kuidas saad väikelaenu kasutada.
Kodu Remont
Kodu remont võib olla kulukas, kuid väikelaen võib aidata sul oma kodu ilusamaks ja mugavamaks muuta. Väikelaenuga saad remondiks vajalikke materjale ja tööjõudu katta. Lisaks sellele, kui remonditööd tehtakse enne talve, võid säästa raha küttekuludelt, kuna uus köetav pind on paremini soojustatud.
Puhkus
Puhkus on oluline osa elust ning väikelaen võib aidata sul reisimisega seotud kulutusi katta. Võid kasutada laenu lennupiletite, majutuse, toidu ja muude reisiga seotud kulutuste katmiseks. Kuid ära unusta, et laenu võtmine tähendab ka tagasimaksmist, seega veendu enne laenu võtmist, et saad tagasimaksetega hakkama.
Reisilaen
Reisilaen on spetsiaalselt loodud selleks, et aidata sul oma unistuste reis teoks teha. Reisilaenuga saad katta reisiga seotud kulutusi, näiteks lennupileteid, majutust, toitu ja muid reisiga seotud kulutusi. Laenu tagasimaksmine võib olla paindlik, kuid veendu enne laenu võtmist, et saad tagasimaksetega hakkama.
Laenuvõimalused
Väikelaenu võtmiseks on mitmeid võimalusi, millest saad valida vastavalt enda eelistustele ja vajadustele. Siin on mõned võimalused, kuidas saad taotleda väikelaenu.
Internetis
Internetis saad taotleda väikelaenu mugavalt kodust lahkumata. Selleks tuleb valida sobiv laenuandja ja täita taotlusvorm. Enne laenu taotlemist veendu, et oled tutvunud laenu tingimustega ning arvutanud välja laenu kulud.
Väikelaenu taotlemine internetis on kiire ja mugav ning laenu saad kätte vaid mõne tunni jooksul. Enamik laenuandjaid pakub ka võimalust võrrelda erinevaid laenupakkumisi ning valida endale sobivaim.
Pangakontoris
Kui soovid väikelaenu taotleda pangakontoris, siis tuleb sul külastada oma pangakontorit ja esitada laenutaotlus. Pangakontoris saad laenu taotleda personaalselt ning saad ka nõu laenu tingimuste ja kulude kohta.
Väikelaenu taotlemine pangakontoris võib võtta rohkem aega kui internetis taotlemine, kuid see võib olla sobiv valik neile, kes eelistavad personaalset teenindust.
Kodust Lahkumata
Kodust lahkumata on võimalik taotleda väikelaenu ka telefoni või e-posti teel. Selleks tuleb võtta ühendust laenuandjaga ning esitada laenutaotlus. Laenuandja hindab taotlust ning annab vastuse lühikese aja jooksul.
Väikelaenu taotlemine kodust lahkumata on mugav valik neile, kes soovivad säästa aega ning taotleda laenu kiiresti ja lihtsalt.
Korduma kippuvad küsimused
Mis on väikelaenude intressimäärade keskmine suurus?
Väikelaenude intressimäärade keskmine suurus Eestis on umbes 10-15%. Siiski võib see varieeruda sõltuvalt laenuandjast, laenusummast ja tagasimakse perioodist. Enne laenu võtmist on oluline uurida erinevaid pakkujaid ja nende intressimäärasid, et leida parim võimalus oma finantsolukorra jaoks.
Millised on väikelaenu tagasimaksmise tingimused?
Väikelaenu tagasimaksmise tingimused sõltuvad laenuandjast ja laenu võtmise tingimustest. Enamasti on tagasimakse periood vahemikus 6 kuud kuni 5 aastat. Mõned laenuandjad võimaldavad ennetähtaegset tagasimaksmist, kuid sellega võivad kaasneda lisatasud. Oluline on enne laenu võtmist tutvuda tagasimaksmise tingimustega ning veenduda, et olete võimeline laenu tagasi maksma vastavalt kokkuleppele.
Kuidas saada väikelaenu kiiresti ja lihtsalt?
Väikelaenu saamine võib olla kiire ja lihtne protsess, kui teil on olemas sobiv krediidiskoor ja stabiilne sissetulek. Enne laenu taotlemist on soovitatav uurida erinevaid laenuandjaid ja nende tingimusi ning võrrelda erinevaid pakkumisi. Samuti on oluline täita taotlus hoolikalt ja esitada kõik vajalikud dokumendid, et vältida viivitusi või tagasilükkamist.
Millised on väikelaenu võtmise eelised ja puudused?
Väikelaenu võtmisel on mitmeid eeliseid, näiteks võimalus rahastada ootamatuid kulusid või suuremaid ostusid, paindlikud tagasimakse tingimused ja madalamad intressimäärad võrreldes krediitkaartidega. Siiski võib väikelaenu võtmine kaasa tuua ka puudusi, nagu kõrgemad intressimäärad võrreldes tagatud laenudega, lisatasud või trahvid hilinenud maksete eest ning võimalikud negatiivsed mõjud krediidiskoorile.
Kuidas valida sobivat väikelaenu pakkujat?
Sobiva väikelaenu pakkujat valida võib olla keeruline, kuna on palju erinevaid võimalusi. Enne otsuse tegemist on oluline uurida erinevaid laenuandjaid ja nende tingimusi, võrrelda intressimäärasid ja tagasimakse perioode ning lugeda klientide tagasisidet. Samuti on soovitatav kontrollida laenuandja litsentseerimist ja usaldusväärsust ning veenduda, et nende tingimused sobivad teie finantsolukorraga.
Kas väikelaenu taotlemine mõjutab minu krediidiskoori?
Väikelaenu taotlemine võib mõjutada teie krediidiskoori, kuna laenuandjad teevad taotluse esitamisel krediidikontrolli. Kui taotlus lükatakse tagasi või kui teete mitu taotlust lühikese aja jooksul, võib see negatiivselt mõjutada teie krediidiskoori. Siiski, kui maksate laenu tagasi vastavalt kokkuleppele ja õigeaegselt, võib see aidata teie krediidiskoori parandada.