RahaGuru.ee

RahaGuru.ee

Maksepuhkus

sisukaart

Kui oled laenuvõtja, võid olla tuttav maksepuhkuse mõistega. Maksepuhkus tähendab laenu põhiosa väljamaksmise peatamist teatud ajaks, mille jooksul on vaja tasuda ainult intressimakseid. Maksepuhkuse ajal ei pea laenuvõtja laenu tagasi maksma laenuandjaga kokku lepitud aja jooksul, kuid intressimaksetest laenuvõtjat ei vabastata.

Maksepuhkuseid on erinevaid liike, näiteks täielik, osaline ja põhiosa maksepuhkus. Täielik maksepuhkus tähendab, et kõik laenumaksed peatatakse teatud perioodiks, reeglina kuni 6 kuud. Põhiosa maksepuhkuse korral peatatakse põhiosamakse, aga jäetakse intressimaksed. See võimaldab laenuvõtjal makseid edasi lükata või vähendada.

Maksepuhkuse taotlemine on mõistlik, kui oled ajutiselt rahalistes raskustes. Näiteks kui kaotad töö või vajad puhkust terviseprobleemi puhul. Maksepuhkus võib aidata sul oma rahalisi kohustusi täita, kui oled ajutiselt raskustes.

Laenuandjad võivad pakkuda maksepuhkust erinevatele laenutoodetele, nagu kodu- ja hüpoteeklaenud ning väikelaenud ja liisingud. Maksimaalne maksepuhkuse periood on tavaliselt kuni 12 kuud kodu- ja hüpoteeklaenudel ning kuni 6 kuud väikelaenudel ja liisingutel. Maksepuhkuse pikendamine on võimalik põhjendatud juhtudel.

Maksepuhkuse Taotlemine

Kui sul tekivad raskused laenumaksete tasumisega, on maksepuhkuse taotlemine üks võimalus, kuidas saad ajutiselt oma laenumaksete tasumist edasi lükata. Maksepuhkuse taotlemine on lihtne protsess, mille saad mugavalt teha internetipangas või pöördudes otse oma panga poole.

Taotluse Esitamine

Maksepuhkuse taotlemiseks tuleb esitada taotlus pangale, kus sa oma laenu võtsid. Kõigepealt tuleks kindlasti ühendust võtta pangaga ja selgitada probleemi olemust. Iga probleem on erinev, sõltuvalt laenu suurusest, intressidest, perioodist jne. seega koos pangaga leiab klient reeglina lahenduse.

Maksepuhkuse taotluse esitamisel tuleb täita pangapoolne taotlusvorm, kus tuleb märkida, milliseks perioodiks soovid maksepuhkust võtta ja millised on sinu maksepuhkuse tingimused. Maksepuhkuse tingimused võivad erineda sõltuvalt pangast ja laenutüübist.

Internetipangas Taotlemine

Maksepuhkuse taotlemine internetipangas on lihtne ja mugav. Kui oled internetipangas sisse loginud, siis vali menüüst “Laenud” ja seejärel “Maksepuhkus”. Edasi tuleb täita pangapoolne taotlusvorm, kus tuleb märkida, milliseks perioodiks soovid maksepuhkust võtta ja millised on sinu maksepuhkuse tingimused.

Pärast taotluse esitamist võtab pank sinuga ühendust ja annab teada, kas taotlus on heaks kiidetud või mitte. Kui maksepuhkuse taotlus on heaks kiidetud, siis on sul ajutiselt võimalik oma laenumaksete tasumist edasi lükata vastavalt maksepuhkuse tingimustele.

Maksepuhkuse Tüübid

Maksepuhkuse ajal võib laenuvõtja peatada laenu tagasimaksmise teatud ajaks. Maksepuhkuse tüübid on järgmised:

Laenu Põhiosa Maksepuhkus

Laenu põhiosa maksepuhkuse ajal on vaja tasuda ainult intressimakseid. Laenuvõtja ei pea laenu tagasi maksma laenuandjaga kokku lepitud aja jooksul, kuid intressimaksetest laenuvõtjat ei vabastata. See tähendab, et laenuvõtja peab siiski tasuma intressimaksed ja laenu põhiosa jääb samaks.

Täielik Maksepuhkus

Täieliku maksepuhkuse ajal ei pea laenuvõtja tasuma ei intressimakseid ega ka laenu tagasi maksma. Täielik maksepuhkus on ajutine lahendus, mis võimaldab laenuvõtjal ajutiselt oma finantsolukorda korrastada. Täieliku maksepuhkuse ajal ei tohi unustada, et laenuvõlg kasvab intresside tõttu ning laenuvõtja peab pärast maksepuhkuse lõppu tasuma suurema summa.

Osaline Maksepuhkus

Osalise maksepuhkuse ajal peab laenuvõtja tasuma ainult osa laenumaksest. Ülejäänud osa laenumaksest kantakse laenu tagasimaksmise lõppu. Osaline maksepuhkus on hea lahendus, kui laenuvõtja ei suuda maksta kogu laenumakset, kuid soovib siiski laenu tagasi maksta.

Maksepuhkuse taotlemine võib olla tasuline. Näiteks, Coop Pank võtab laenu põhiosa maksepuhkuse vormistamise tasuks 150 eurot, mille kohta esitatakse eraldi arve. Seetõttu tuleks enne maksepuhkuse taotlemist kindlasti uurida, millised on maksepuhkuse tingimused ja tasud.

Laenude Maksepuhkus

Laenude maksepuhkus on võimalus ajutiselt peatada laenumaksete tegemine. See on kasulik olukordades, kus laenusaaja on ajutiselt ilma sissetulekuta või on tekkinud ootamatud kulutused. Maksepuhkuse võimalus ja tingimused sõltuvad laenuandjast ja laenulepingust.

Kodulaenu Maksepuhkus

Kodulaenu maksepuhkust on võimalik taotleda kinnisvaraga tagatud laenude puhul. Täielik maksepuhkus hõlmab nii laenu põhiosa- kui ka intressimakseid ja on mõeldud neile, kes on jäänud ajutiselt ilma sissetulekuta ning kellel on tekkinud kuumaksete tasumisel raskusi. Kodulaenu maksepuhkuse periood võib kesta kuni 12 kuud, kuid see sõltub laenuandjast ja laenulepingust.

Väikelaenu Maksepuhkus

Väikelaenu maksepuhkust saab taotleda mitmeks kuuks, näiteks 3-6 kuuks, kuid see sõltub laenuandjast ja laenulepingust. Maksepuhkuse periood on lühem kui kinnisvaraga tagatud laenude puhul. Väikelaenu maksepuhkus hõlmab tavaliselt ainult intressimakseid.

Autolaenu Maksepuhkus

Autolaenu maksepuhkust saab taotleda mitmeks kuuks, kuid see sõltub laenuandjast ja laenulepingust. Maksepuhkuse periood on tavaliselt lühem kui kinnisvaraga tagatud laenude puhul. Autolaenu maksepuhkus hõlmab tavaliselt ainult intressimakseid.

Maksepuhkuse taotlemine maksab mõne laenuandja puhul, aga mitte kõigi puhul. Mõnes mõttes ebaloogiline, et taotlete maksepuhkust eesmärgiga mitte maksta pangale teatud perioodil raha, aga siiski sellise võimaluse eest paljud laenuandjad küsivad tasu. Maksepuhkuse võtmist tuleb hoolikalt kaaluda, sest see võib pikendada laenuperioodi ja suurendada laenatud summa lõppmaksumust.

Maksepuhkuse Mõju

Kui oled maksepuhkust taotlenud, võib see mõjutada sinu laenu tagasimakseid. Siin on mõned asjad, mida peaksid teadma maksepuhkuse mõju kohta.

Maksegraafiku Muutus

Maksepuhkuse perioodil ei pea sa laenumakseid tegema või saad maksta vähem kui tavaliselt. Kuid maksepuhkuse lõppedes muutub sinu maksegraafik ning sa pead hakkama tasuma suuremaid makseid kui enne. Selleks, et näha, kuidas maksegraafik muutub, võid pöörduda oma laenuandja poole või vaadata oma laenuandja veebilehelt.

Intressimaksete Suurenemine

Maksepuhkuse perioodil kogunevad intressid edasi ning maksepuhkuse lõppedes suurenevad intressimaksed. Seega, kui oled maksepuhkust võtnud, siis tuleb sul pärast maksepuhkuse lõppu maksta suuremat intressimakset kui enne. Kui soovid teada, kui palju su intressimaksed suurenevad, võid pöörduda oma laenuandja poole või vaadata oma laenuandja veebilehelt.

Maksepuhkusega Seotud Institutsioonid

Pangad

Kui teil on laen pangas, siis võite maksepuhkust taotleda oma pangalt. Pangad nagu LHV, Coop ja SEB pakuvad maksepuhkust oma klientidele. Maksepuhkuse taotlemiseks peate esitama pangale taotluse ning tõendama, et teil on ajutised makseraskused. Maksepuhkuse ajal peatatakse laenumaksed teatud ajaks, kuid intressimaksed tuleb siiski tasuda.

Laenuandjad

Laenuandjad nagu Soodnelaen pakuvad ka maksepuhkust. Maksepuhkuse korral peatatakse laenumaksed teatud perioodiks, kuid intressimaksed tuleb siiski tasuda. Maksepuhkuse taotlemiseks peate esitama laenuandjale taotluse ning tõendama, et teil on ajutised makseraskused.

Kui teil on laen pangas või laenuandjalt, siis võite kaaluda maksepuhkuse taotlemist. Maksepuhkus võib aidata teil ajutiste makseraskuste korral hakkama saada. Kuid pidage meeles, et maksepuhkuse ajal kogunevad intressid ja laenu tagasimaksmine võib pikeneda.

Maksepuhkuse Tagajärjed

Võlgnevuse Suurenemine

Maksepuhkuse võtmine võib kaasa tuua võlgnevuse suurenemise. Kui te võtate maksepuhkuse, siis intressid ja muud laenukulud kogunevad edasi. See tähendab, et laenu kogukulu suureneb ning te peate tulevikus rohkem tagasi maksma. Seega, kui te saate laenuandjaga kokkuleppele maksepuhkuse võtmises, siis arvestage ka sellega, et laenu tagasimaksmine võib võtta rohkem aega ning tulevikus tuleb maksta rohkem.

Kohtutäituri Kaasamine

Kui te ei suuda laenumakseid teha ning olete võlgu jäänud, siis võib laenuandja võtta kohtutäituri abi, et saada oma raha tagasi. Kohtutäitur võib teie vara arestida ning müüa selle, et võlgnevus tasuda. Seega, kui te ei suuda laenumakseid teha, siis võib see kaasa tuua kohtutäituri kaasamise ning vara äravõtmise.